Неотдавнашен доклад на ООН разкрива, че израелската офанзива в ивицата Газа е причинила значителни затруднения в социално-икономическото развитие на Палестина, които се равняват на повече от 20 години спад.
Докладът, съвместен труд на Програмата на ООН за развитие (UNDP) и Икономическата и социална комисия за Западна Азия (ESCWA), подчертава рязкото повишаване на равнището на бедност до 58.4%, като след ескалацията на насилието през октомври в бедност са изпаднали още 1.74 милиона души.
Освен това брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 26.9%, което води до загуба на $7.1 милиарда в сравнение с равнищата отпреди войната през 2023 г.
Управителят на UNDP Ахим Щайнер наблегна на продължаващите разходи, свързани с конфликта, като предупреди за безпрецедентни нива на човешки и икономически загуби, които могат да ускорят сериозна криза на развитието на палестинците.
Прогнозите сочат, че ако конфликтът продължи девет месеца, равнището на бедност може да надхвърли 60.7%, като допълнително 1.86 милиона души ще изпаднат в бедност, а БВП може да намалее допълнително с 29%, което ще доведе до общи загуби от $7.6 милиарда.
В доклада се подчертава и потенциалното въздействие върху индекса на човешкото развитие (HDI), като прогнозите сочат, че индексът на Палестина ще се влоши с повече от 20 години, като може да падне до нива, невиждани от 2004 г. насам. Особено тежко е положението в Газа, където прогнозите сочат, че след девет месеца война напредъкът в HDI ще се забави с 44 години.
Изпълнителният секретар на ESCWA Рола Дашти подчерта безпрецедентния мащаб на разрушенията в Газа, като предположи, че регионът може да стане напълно зависим от външна помощ поради загубата на инфраструктура, средства за препитание и институционален капацитет.
Констатациите на оценката съвпадат с други прогнози, като например Съвместната междинна оценка на щетите, изготвена от Световната банка и ООН, която изчислява преките щети за инфраструктурата на Газа на $18.5 милиарда към януари 2024 г., което почти се равнява на целия БВП на държавата през 2022 г.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.