Начало » Блокчейн » Защо институционалните инвеститори бягат от криптовалутите?

Защо институционалните инвеститори бягат от криптовалутите?

10.02.2024 18:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо институционалните инвеститори бягат от криптовалутите?

За никого не е тайна, че значителна част от търговския елит гледа на криптовалутите с ентусиазъм, сравним с този на кореновия канал.

Тези настроения не са просто преходна тенденция или реакция на няколко негативни заглавия; те представляват дълбоко вкоренен скептицизъм, който се заражда в залите на институционалните финанси от години.

Според неотдавнашно проучване, проведено от банковия гигант JPMorgan, 78% от институционалните трейдъри са се отказали да търгуват с криптовалути през следващите пет години. Това нежелание не е просто статистика, а категорично твърдение.

Веднъж обявена за следващото голямо нещо, привлекателността на блокчейн технологията изглежда избледнява – поне сред тези, които преди това защитаваха потенциала ѝ да революционизира търговията. Гореспоменатото проучване на JPMorgan, в което са използвани мненията на над 4,000 професионалисти в областта на търговията, показва, че привлекателността на блокчейн намалява.

През 2024 г. едва 7% от анкетираните смятат блокчейн за ключов играч в бъдещето на търговията, което е значителен спад спрямо 25%, които са били на това мнение само две години по-рано. В същото време AI и машинното обучение са в центъра на вниманието, като 61% от участниците залагат на тяхното въздействие през следващите три години.

Тази промяна подчертава по-широка промяна в приоритетите и може би преоценка на това какво представлява иновацията в бързо развиващата се сфера на търговията.

Цифрите говорят красноречиво: само 9% от анкетираните в момента участват в търговията с криптовалути, което е незначително увеличение спрямо 8% през предходната година. Въпреки това на хоризонта се вижда проблясък на оптимизъм – 12% посочват потенциален интерес към проучване на крипто инвестициите в рамките на следващите пет години.

Това може да е сигнал за предпазливо размразяване на крипто зимата, предизвикано от начинанията на големи финансови институции в сектора и одобрението на спот ETF за Биткойн от страна на САЩ. Въпреки това е твърде рано да се празнува; преобладаващите настроения в най-добрия случай остават хладни.

Скептицизмът, произтичащ от крипто волатилността и несигурността

Резултатите от проучването подчертават по-широк контекст на предпазливост и скептицизъм. Става въпрос не само за волатилността – термин, с който крипто търговците неохотно свикнаха, но и за фундаменталната несигурност, която заобикаля сектора.

Колебанията на влакчето в увеселителен парк на Биткойн и неговите аналози са добре документирани, като само през 2021 г. степента на волатилност на дигиталната валута достигна 81%. Подобна непредсказуемост е достатъчна, за да накара дори опитните трейдъри да се замислят, особено в сравнение с относителната стабилност на традиционните пазари.

Освен това проучването хвърля светлина върху макроикономическите опасения, които са на преден план в съзнанието на трейдърите, включително инфлацията, изборите в САЩ и надвисналия призрак на рецесия. Тези фактори, в съчетание с променливия характер на криптовалутите, очертават картина на търговски пейзаж, изпълнен с несигурност. Това е сфера, в която смелите могат да се впуснат, но само със здравословна доза предпазливост.

Липсата на интерес към търговията с криптовалути сред институционалните търговци е многостранен проблем. Разказът е ясен – от волатилността, която вдъхва предпазливост на опитните трейдъри, до еволюиращото възприемане на блокчейн технологията. Пътят към възприемането на дигиталните валути в институционалната търговия е изпълнен със скептицизъм и предпазливост, подчертани от предпочитанията към технологии, възприемани като по-стабилни и трансформиращи се.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

Какво се случи през тази седмица в крипто сферата?

Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]

05.07.2025 22:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

Биткойн: Трансфер на токени за над $8 милиарда от ерата на Сатоши предизвика дискусии

В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.

05.07.2025 16:32 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Гигантът в електронните спортове навлиза в Биткойн майнинга

Майката компания на емблематичната марка в електронни спортове Ninjas in Pyjamas (NIP) прави рязък завой към света на добива на Биткойн, което е знак за значителна еволюция от чисто забавление към дигитална инфраструктура.

05.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои крах на фиатните пари, а Биткойн може да е спасението според милиардер

Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.

05.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.