Начало » Биткойн » Защо цените на криптовалутите падат днес?

Защо цените на криптовалутите падат днес?

01.08.2024 19:59 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо цените на криптовалутите падат днес?

След силния юли, в който се наблюдаваше отскок, тласнал Биткойн до $70,000, в края на месеца крипто пазарът пое рязко надолу.

Данните на CoinMarketCap показват, че общата пазарна капитализация на всички криптовалути се е понижила с близо 5.46% до $2.26 трилиона. Този спад до голяма степен се дължи на слабата икономика на САЩ и неотдавнашните решения на Федералния резерв.

Преглед на пазарното представяне

Биткойн и повечето криптовалути претърпяха значителни загуби. Свиването на цената на BTC се отрази негативно на водещите алткойни, като Solana преживя рязък срив от близо 11%. Етериум и XRP също отбелязаха значителни загуби, като спаднаха със съответно от 6% и 10%.

BTC също претърпя рязък спад от 5.25% през последните 24 часа до под $63,000.

Въздействие на Федералния резерв

Един от основните фактори, който стои зад неотдавнашния спад на цените на криптовалутите, може да е решението на Федералния резерв да задържи лихвените проценти на ниво от 5.5%. Въпреки че председателят на Федералния резерв Джером Пауъл намекна за потенциално намаляване на лихвите през септември, решението беше прието негативно от пазара, особено от крипто инвеститорите. Тази несигурност допринесе за спада както на крипто, така и на фондовите пазари.

Срив на фондовия пазар

Пазарът на акции също реагира негативно на последните икономически данни. В четвъртък индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с 480 пункта (1.2%), S&P 500 загуби 0.9%, Nasdaq Composite се понижи с 1.3%, а индексът Russell 2000 спадна с близо 3%. Тези спадове бяха предизвикани от опасенията за възможна рецесия, което обърна инерцията от началото на седмицата. Единствените сектори, които успяха да се задържат на повърхността, са недвижимите имоти и комуналните услуги.

Икономически показатели

Няколко ключови икономически показателя породиха опасения за състоянието на американската икономика:

  • Първоначални молби за помощи при безработица: Миналата седмица те нараснаха до 249,000, което е повече от прогнозираните 235,000, и отбелязаха най-високото си ниво от август 2023 г. насам.
  • Индекс ISM за производството: Индексът ISM достигна 46.8%, което показва свиване на икономиката и не отговаря на очакванията.
  • Доходност на 10-годишните съкровищни облигации: Доходността премина под 4% за първи път от февруари насам.

Тези показатели сочат охлаждане на икономиката, което засилва опасенията за предстояща рецесия.

Перспективи на анализаторите

Някои анализатори разглеждат неотдавнашния ход на Федералния резерв като липса на ангажираност, особено когато инфлацията се охлажда. Пауъл наблегна на това, че разчита на икономическите данни, особено на инфлацията, за да определи бъдещите намаления на лихвените проценти. От юли 2023 г. лихвените проценти са стабилни на равнище от 5.5%, като мнозина в традиционния финансов сектор очакват потенциално понижение на лихвите през септември.

Крис Рупки, главен икономист в FWDBONDS, коментира,

„Тази сутрин икономическите данни продължават да се насчват в посока на спад, ако не и на рецесия. Пазарът на акции не знае дали да се смее, или да плаче, защото макар че тази година може да предстоят три намаления на лихвите от страна на Фед и доходността по 10-годишните облигации да пада под 4.00%, вятърът на рецесията връхлита с пълна сила.“

Заключение

Слабите икономически данни, съчетани с решението на Федералния резерв да запази високите лихвени проценти, породиха страхове от рецесия и допринесоха за неотдавнашния спад на цените на криптовалутите. Докато инвеститорите се ориентират в този несигурен пейзаж, потенциалът за бъдещо намаляване на лихвите през септември остава ключов фактор, който трябва да се наблюдава.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

Етериум и Solana: Какво предстои за водещите алткойни?

Платформите за смарт договори Етериум и Solana оформят бъдещето на крипто пазара с големи ъпгрейди и променящи се стратегии.

12.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Артър Хейс очаква мощен алткойн сезон – ето защо

Артър Хейс коренно промени позицията си по отношение на крипто пазарите. След месеци на предпазливост, съоснователят на BitMEX вече вярва, че на хоризонта се задава силно рали за алткойните.

12.07.2025 12:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои ли още възход за Етериум?

Спот Етериум борсово търгуваните фондове набират скорост, като последните постъпления се нареждат сред десетте най-големи, регистрирани досега.

12.07.2025 10:38 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Най-популярните криптовалути в CoinGecko след новия ATH на Биткойн

Пробивът на Биткойн до ново историческо ниво над $118,000 поднови импулса на крипто пазара. Докато самият BTC отбеляза добри печалби, няколко алткойна се възползваха от подновения интерес на инвеститорите.

11.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.