Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) току-що приключи двудневната си среща.
Федералният резерв реши да не понижава лихвените проценти днес, което оставя очакванията за евентуално понижение на лихвите през септември.
От юли 2023 г. насам FOMC поддържа целевия лихвен процент по федералните фондове на най-високото му равнище от 23 години насам в рамките на диапазона 5,25%-5.5%. Със забавянето на инфлацията и стабилизирането на пазара на труда официалните лица се стремят към меко приземяване на американската икономика.
От началото на 2022 г. централната банка повиши лихвените проценти, за да се справи с най-сериозната инфлация от четири десетилетия насам, която достигна своя връх от 9,1% през юни 2022 г. Оттогава инфлацията е намаляла до около 3% годишно.
Фючърсите върху лихвените проценти сочат 88% вероятност за намаление с четвърт пункт през септември и 12% вероятност за намаление с половин пункт. От пролетта насам доходността на облигациите значително намаля, тъй като очакванията за намаляване на лихвените проценти се повишиха.
Пауъл и други официални лица обаче заявиха, че са необходими повече положителни икономически данни, преди да се вземе решение.
Лихвеният процент по федералните фондове – това, което банките начисляват една на друга за краткосрочни заеми – сега се намира в диапазона от 5.25% до 5.5%. Повечето икономисти, анкетирани от FactSet, очакват Фед да остави тази ставка непроменена до заседанието си през септември.
По-рано днес Японската централна банка повиши лихвените проценти до 0.25%, което предизвика значителна волатилност при акциите и японската йена. Освен това централната банка обяви плановете си да намали месечните си покупки на облигации до около 3 трилиона йеин ($19.6 милиарда) до първото тримесечие на 2026 г. Този ход беше по-малко агресивен, отколкото очакваха анализаторите.
Устойчивият спад на японската йена спрямо щатския долар принуди централната банка да осъществи повишения на лихвените проценти през тази година. Това е първият случай от две десетилетия насам, когато лихвените проценти в Япония станаха нетно положителни.
Цената на Биткойн стана силно волатилна, особено след като в понеделник достигна връх от $70,000. Очаква се тази волатилност да продължи, повлияна от решението на Фед за намаляване на лихвените проценти и изтичането на опциите за биткойн в петък. Освен това движението на Mt. Gox на стойност над $3.15 милиарда в BTC по-рано днес допринесе за настоящите колебания на пазара.
Общият криптопазар също изпитва волатилност, като Етериум се колебае около $3,300. Положителните потоци в ETF на Етериум днес предполагат потенциално възходящо движение за ETH. Междувременно XRP се повиши с 9%, което е в разрез с по-широката пазарна тенденция.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.