IRS планира да интервюира семейства и приятели, да търси в публикациите в социалните медии и да издава призовки, за да гарантира, че хората плащат данъци върху своя Биткойн, според презентация, предадена на отдела за криминални разследвания на IRS.
Най-големите компании, включително Apple, Google и Microsoft, също са в обсега на тези разследвания.
IRS ще положи големи усилия, за да идентифицира и преследва данъчни престъпления, които са обвързани с криптовалути. В презентация от 181 слайда, Джеймс Даниелс, програмен мениджър на отдела за разследвания към IRS, описа използването, екосистемата и технологията зад топ криптовалутите (включително Биткойн, Етериум, XRP, Биткойн Кеш, Лайткойн, Stellar и Monero).
Тревожните са препоръките, предоставени на агентите на IRS за получаване на информация от данъкоплатците.
Специалните агенти на IRS са посъветвани да провеждат интервюта, да извършват търсене с отворен код и да използват електронно наблюдение, за да определят дали данъкоплатецът прави транзакции или поддържа Биткойн баланс. Търсенето не спира дотук обаче. IRS ще изтегли лична информация и публични адреси, публикувани във Facebook, Twitter и други социални медии.
За по-труднa за получаване информация, презентацията предлага получаване на призовки за явяване пред жури за банкови, кредитни и PayPal записи. Документът дори препоръчва интервюиране на приятелите и семейството на данъкоплатците, често посещаваните фирми и дори банковия им касиер.
Някои от най-големите компании могат да бъдат обект на тези търсения, включително одити на приложения, които имат потенциала да извършват транзакции в криптовалути.
„Въпреки методът, който трябва да се разглежда, е даване на призовка на различни компании за явяване пред жури. Тази призовка ще включва и достъп до пълната история на тегления на приложенията от Apple, Google и Microsoft. Функцията на всяко приложение трябва да бъде проучена, за да се определи дали приложението позволява Биткойн транзакции.
След като се идентифицира Биткойн адрес, той може да се погледне в блокчейн Explorer-а на Биткойн, за да се намери информация като стойност, времетраене на транзакциите, местоположения, които могат да помогнат за потвърждаване на информация, идентифициране на допълнителни адреси или помощ при намирането на субекта.
Продажба на криптовалути за пари, плащане на стоки и услуги, търговия на едно крипто за друго, копаене, плащане или получаване на airdrop са всички събития, които се облагат. Данните обаче подсказват, че хората не плащат данъци върху криптовалутата си.
Част от причината за тези по-екстремни методи за получаване на доказателства може да е свързана с ниската ставка на данъчни декларации, подавани за печалбите и загубите, свързани с биткойн и по същество по-анонимния характер на криптовалутите.
За данъчната 2015 година, данните от IRS показват, че само 802 души са заявили криптовалутните си печалби или загуби. В доклад на Главния инспектор на Министерството на финансите за данъчната администрация през септември 2016 г., IRS обявиха загриженост относно „масовото“ недеклариране на доходите от криптовалути.
В проучване на Credit Karma през януари 2019 г. само 53% от американските Биткойн инвеститори са имали планове да докладват за печалбите или загубите си от криптовалути. От тези, които не планират да докладват, 35% погрешно са смятали, че не са задължени да отчитат инвестиционните печалби или загуби от биткойн.
И все пак, досега IRS не са предприемали сериозни действия за принудително изпълнение. Малкото действия, които бяха проведени, бяха свързани с крипто борсите.
На 28 ноември 2017 г., Федералният окръжен съд за Северния окръг Калифорния издаде заповед, изискваща от Coinbase да предоставят на IRS данни за много от клиентите си, които са участвали в транзакции над $20,000. Coinbase добави данъчната отчетност на капиталовите печалби и загубите към тази информация.
„Съдът нареди на Coinbase да предостави идентификационен номер на данъкоплатеца, име, дата на раждане, адрес и исторически данни за транзакции за някои клиенти с по-големи транзакции през периода 2013-2015 г.“, казват от Coinbase в съобщение.
Oтделът за киберпресъпления на IRS има над 3,100 служители и 2,200 специални агенти, които разследват и съдействат за преследването на престъпления обвързани с данъци и Закона за Банковата Тайна. За онези, които имат заведени дела срещу тях, осъждането е с 92% успеваемост.
Въпрос на време е преди агенцията да започне да ограничава укриването на данъци и други престъпления, улеснени от криптовалути. Презентации като тази по-горе показват, че агенцията става все по-усъвършенствана и тъй като инструментите подобряват поверителността на личния живот, предлагана от псевдоанонимни валути като Биткойн, ще намалее.
Като такава, неприкосновеността на личния живот ще става все по-важна за онези, които са загрижени за намесата на правителството.
Поверителността е по-важна от всякога, особено що се отнася до разработването на повече методи за криминалистично и електронно наблюдение.
Всички Биткойн транзакции са публични, проследими и трайно съхранявани в блокчейна. Въпреки че тези адреси са независимо създадени, когато бъдат използвани веднъж, те са белязани от историята на всички транзакции, в които са употребявани.
Всеки може да види баланса и всички транзакции на който и да е адрес. Тъй като потребителите често трябва да разкриват своята идентичност, за да получават стоки или услуги, Биткойн адресите не могат да останат напълно анонимни. Тъй като блокчейнът е постоянен, нещо, което не може да се проследи сега, може да стане лесно за проследяване в бъдеще.
Като такива, биткойн адресите трябва да се използват само веднъж и хората трябва да внимават да не ги разкриват. Потребителите трябва да са наясно, че крипто борсите и други услуги може да изискват лично идентифицираща информация и под правен натиск, може да предостави тази информация на правителствените агенции.
Хубаво е потребителите да използват нов Биткойн адрес при всяко получаване на плащане. Освен това, потребителите могат да използват множество портфейли за различни цели, за да отделят транзакции, така че да бъде невъзможно да се свържат с една самоличност.
Въпреки че намирането на източника на IP адреси в Биткойн мрежата може да бъде трудно, те понякога могат да бъдат регистрирани и свързани с транзакция или адрес. IP адресите разкриват географска информация за даден потребител, като например държавата и дори заявяват, че компютърът има достъп до интернет. Някои потребители може да поискат да използват инструменти като Tor, докато извършват транзакции, за да объркат тази информация.
Биткойн „миксери“ като Bitcoinmix.org могат да помогнат за прекъсване на връзката между транзакциите, докато протоколите за поверителност като CashShuffle за Биткойн Кеш могат да опростят процеса и да премахнат необходимостта от доверие в трета страна.
Специално разработените портфейли като Samurai Wallet имат силни вградени функции за поверителност. Използването на методи като CoinJoin прави проследяването на сделките почти невъзможно, според експерти.
Валутите за поверителност също предлагат силен слой анонимност. Защитените транзакции на Monero и Zcash вече са „повече от проблемни“ по отношение на криминалистичните техники.
Пазарът на криптовалути претърпява значителни загуби, а ключови активи като Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и XRP регистрират забележими спадове в цените.
Акционерите на Microsoft решиха да отхвърлят предложение за проучване на Битокйн като част от инвестиционната стратегия на компанията, въпреки опита на главния изпълнителен директор на MicroStrategy Майкъл Сейлър да се застъпи за криптовалутата.
Зависимостта на сигурността на Биткойн от крипто елиптични криви (ECC) скоро може да бъде застрашена от бързото развитие на квантовите изчисления.
Чанпен Джао, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на Binance, направи важно изявление относно бъдещето на Биткойн, отправяйки предупредително послание към криптовалутната общност.