В Южна Австралия започна да функционира захранвана със слънчева енергия ферма за добив на Биткойн (BTC), която се превръща в първия по рода си център в региона.
Заводът, управляван от Lumos Digital Mining, осигурява около пет мегавата електроенергия за дейността в опит да се ограничи въглеродният отпечатък на Биткойн (BTC), съобщи ABC News Australia на 16 септември.
Анджело Кондилас, служител на Lumos Digital Mining, заяви, че центърът има потенциал да добива поне 100 BTC за една година, но количеството зависи от наличието на електроенергия.
Той отбеляза, че в даден момент компанията може да черпи енергия от основната мрежа, ако има нужда от увеличаване на производството. Компанията, разположена в индустриалния град Уайала, планира да насочва и други субекти, които се интересуват от използването на слънчева енергия, за да се включат в добива на Биткойн.
„[…] Ние по принцип сме като гъба – попиваме излишъка, който не се използва“, казва Кондилас.
Ник Шампион, държавният министър на търговията и инвестициите, отбеляза, че използването на слънчевата енергия ще допринесе за декарбонизирането на блокчейн на фона на повишеното търсене.
Забележително е, че добивът на Биткойн е подложен на критики заради потреблението на енергия от актива в период, в който различни юрисдикции работят за борба с изменението на климата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Celsius дължат $2 милиарда на заинтересовани страни
В отговор на реакциите все повече предприятия за добив на криптовалути използват възобновяеми енергийни източници. Например Aspen Creek Digital също стартира операции за добив на BTC със слънчева енергия в западната част на Колорадо.
В тази насока Белият дом наскоро предупреди, че производството на криптовалути може да провали усилията за борба с изменението на климата. В доклад на Белия дом се посочва, че трябва да се предприемат стъпки за справяне с този проблем, въпреки че не бяха споделени никакви предложени правила.
„В зависимост от енергийната интензивност на използваната технология, крипто активите могат да попречат на по-широките усилия за постигане на нетно нулево въглеродно замърсяване в съответствие с ангажиментите и целите на САЩ в областта на климата“, заяви служител на Белия дом.
Последните опасения относно потреблението на енергия от Биткойн са част от изпълнителната заповед на президента Джо Байдън, която нарежда на федералните агенции да проучат развитието на криптовалутите.
Вследствие на това на 16 септември Белият дом публикува първата по рода си крипто рамка, лобираща за повече контрол и други закони за криптовалутите.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.