Регулаторите, вземащи политически решения във Великобритания не са единодушни по въпроса дали продажбата, пускането на пазара и разпространението на деривати и борсово търгувани облигации (ETN), свързани с криптовалути трябва да останат забранени за инвеститорите на дребно.
Главният британски регулаторен орган – Органът за финансово поведение (FCA), наложи забраната през януари 2021 г. Оттогава компаниите вече не могат да предлагат на клиентите на дребно дериватни продукти, свързани с криптовалути, като фючърси, опции и борсово търгувани облигации или ETN.
Пълната забрана беше наложена, въпреки че 97% от участниците в консултацията на FCA се противопоставиха, като мнозина твърдяха, че инвеститорите на дребно са в състояние да оценят рисковете на крипто дериватите.
На 23 януари Комитетът за регулаторна политика (RPC) – консултативен публичен орган, спонсориран от Министерството на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия на правителството – изложи мотивите си срещу забраната на FCA.
Използвайки анализа на разходите и ползите, RPC оцени годишните загуби от мярката на почти $333 милиона. Както посочва Комитетът за регулаторна политика, от страна на FCA не е предоставено ясно обяснение какво конкретно би се случило при липса на забрана.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: „Истинското движение тепърва предстои“, твърди анализатор
Органът за финансово поведение също така не е обяснил методологията и изчисленията за оценка на разходите и ползите още тогава. Въз основа на тези причини RPC смята, че забраната не е подходяща за целта.
Мнението на Комитетът за регулаторна политика не води непременно до директна отмяна на законодателството. Въпреки това, като се имат предвид връзките на комисията с Министерството на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия, тя може да отбележи различното разбиране за разумната регулация от страна на FCA и правителството.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.