Регулаторите, вземащи политически решения във Великобритания не са единодушни по въпроса дали продажбата, пускането на пазара и разпространението на деривати и борсово търгувани облигации (ETN), свързани с криптовалути трябва да останат забранени за инвеститорите на дребно.
Главният британски регулаторен орган – Органът за финансово поведение (FCA), наложи забраната през януари 2021 г. Оттогава компаниите вече не могат да предлагат на клиентите на дребно дериватни продукти, свързани с криптовалути, като фючърси, опции и борсово търгувани облигации или ETN.
Пълната забрана беше наложена, въпреки че 97% от участниците в консултацията на FCA се противопоставиха, като мнозина твърдяха, че инвеститорите на дребно са в състояние да оценят рисковете на крипто дериватите.
На 23 януари Комитетът за регулаторна политика (RPC) – консултативен публичен орган, спонсориран от Министерството на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия на правителството – изложи мотивите си срещу забраната на FCA.
Използвайки анализа на разходите и ползите, RPC оцени годишните загуби от мярката на почти $333 милиона. Както посочва Комитетът за регулаторна политика, от страна на FCA не е предоставено ясно обяснение какво конкретно би се случило при липса на забрана.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: „Истинското движение тепърва предстои“, твърди анализатор
Органът за финансово поведение също така не е обяснил методологията и изчисленията за оценка на разходите и ползите още тогава. Въз основа на тези причини RPC смята, че забраната не е подходяща за целта.
Мнението на Комитетът за регулаторна политика не води непременно до директна отмяна на законодателството. Въпреки това, като се имат предвид връзките на комисията с Министерството на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия, тя може да отбележи различното разбиране за разумната регулация от страна на FCA и правителството.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.