Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.
Съгласно предстоящите правила, компаниите трябва да регистрират всяка търговска сделка и превод, извършен от потребители, включително лична информация като пълни имена, адреси и данъчни номера, заедно с подробности за транзакциите, като тип и обем на активите. Субекти като благотворителни организации, предприятия и тръстове също ще попадат под изискването за отчитане.
Неспазването може да доведе до глоби до £300 на потребител, според HM Revenue & Customs, която призовава крипто компаниите да започнат да подготвят системите си още сега. Агенцията планира да издаде указания за прилагане преди датата на влизане в сила.
Радикалните промени са част от приемането от Обединеното кралство на Рамката за отчитане на крипто активи на OECD — глобален стандарт, предназначен да повиши прозрачността и да се бори с укриването на данъци в дигиталните финанси.
Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс наскоро потвърди по-широките амбиции на правителството да включи крипто борсите, попечителите и брокерите в цялостна регулаторна рамка. Законопроект, представен през април, има за цел да се бори с измамите и да създаде по-стабилна среда за иновации. Рийвс коментира:
Нашето послание е ясно: Обединеното кралство приветства крипто иновациите, но не за сметка на отчетността.
Мярката идва на фона на нарастващия интерес към крипто активите в Обединеното кралство. Проучване на Финансовата регулаторна служба разкри, че притежанието на криптовалути сред възрастните е нараснало до 12% през 2024 г., което е три пъти повече от 4% през 2021 г.
Докато Обединеното кралство интегрира надзора върху криптовалутите в съществуващата си финансова инфраструктура, подходът му контрастира с режима MiCA на Европейския съюз. За разлика от ЕС, Обединеното кралство няма да налага ограничения върху обема на стабилните монети и ще позволи на чуждестранните емитенти монети да оперират на местния пазар без задължителна регистрация – по-отворен модел, предназначен да привлече глобални финтех играчи.
След одобрението на Закона GENIUS от Сената, американските финансови институции сигнализират за нарастващ интерес към стабилните монети за сетълмент и плащания.
Във важен повратен момент за законодателството в областта на дигиталните активи, Сенатът на САЩ официално прие закона GENIUS, насочен към регулиране на стабилните монети и полагане на основите за по-широк надзор върху криптовалутите.
Според съобщенията Gemini и Coinbase са на прага на получаване на оперативни лицензи в Европейския съюз, което сигнализира за важна стъпка напред в плановете им за международен растеж.
Ключово гласуване в Сената на САЩ скоро може да промени начина, по който се регулират стабилните монети, тъй като законодателите се готвят да решат съдбата на Закона „GENIUS“, който е в процес на преговори от седмици.