Стабилните монети играят ключова роля в екосистемата на криптовалутите. Обикновено обвързани с фиатна валута, тези дигитални токени се създават в блокчейн мрежи и са обезпечени с резерви от съответната фиатна валута, обикновено държани от външно лице.
Сред най-разпознаваемите стабилни монети е Tether, обозначаван със символа USDT. Tether поддържа значителен резерв от щатски долари, в брой или в парични еквиваленти, което го прави виден пример за стабилна монета, обезпечен с фиатни средства.
В допълнение към Tether съществуват множество други стабилни монети, като USD Coin (USDC) и Dai (DAI) са важни примери. Dai се откроява като крипто обезпечена стабилна монета, подкрепена не само от USDC, но и от други криптовалути като Етериум (ETH) и Биткойн (BTC).
Основната функция на стабилните монети е да смекчават волатилността, като предлагат на притежателите си възможността да обменят своите криптовалути за стабилни монети, като по този начин осигуряват съществена ликвидност. За разлика от криптовалутите, склонни към значителни колебания, стабилните монети имат за цел да поддържат стабилна стойност, което ги прави надеждно средство за съхранение на стойност при неспокойни пазарни условия.
Пазарните данни сочат, че стабилните монети представляват значителна част от общата пазарна капитализация на криптовалутите, възлизаща на приблизително 8.42%, което се равнява на $156 милиарда.
Пазарната капитализация на стабилните монети обаче изпитва колебания, като достига своя връх от $188 милиарда през април 2022 г., преди да спадне по време на последвалия мечи пазар, вероятно повлияна от пренасочването на инвеститорите към традиционни активи в условията на пазарна несигурност.
Регулаторните действия също оказват влияние върху пазарния пейзаж на стабилните монети. Например Paxos, емитентът на Binance USD (BUSD), се сблъска с регулаторна намеса от страна на Департамента за финансови услуги на Ню Йорк (NYDFS) през ноември 2023 г., което доведе до решението на Binance постепенно да прекрати поддръжката на BUSD, което доведе до загуба на пазарна тяга.
Сред стабилните монети Tether (USDT) запазва доминиращ пазарен дял от 70.04%, следван от USDC с 21.36% и DAI с 3,28%, което показва ясно предпочитание към USDT сред пазарните участници. Дълготрайното присъствие на Tether на пазара и прозрачните резерви на активите допринасят за широкото му приемане и доверие сред потребителите.
Анализът на нагласите от данните за нетните потоци на стабилни монети на борсите разкрива колебания в динамиката на пазара. Макар че пазарната капитализация на стабилните монети бележи тенденция към нарастване от октомври 2023 г. насам заедно с повишаването на цените на криптовалутите, отрицателните нетни потоци на борсите от октомври 2023 г. насам предполагат засилен натиск от продажби през последните 18 месеца, което потенциално отразява песимистични пазарни нагласи.
Все пак е важно да се отбележи, че данните за нетните потоци представляват само един аспект на пазарната активност и не дават цялостна представа за динамиката на пазара.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.