Управителят на Федералния резерв Мишел Боуман каза, че макар "дейностите с криптовалути да представляват значителен риск", Фед не иска да "възпрепятства иновациите".
Мишел Боуман, член на Съвета на управителите на Федералната резервна система, говори за крипто, икономиката на САЩ и опитите на Фед да намали инфлацията по време на лидерско събитие на Асоциацията на банкерите във Флорида в Маями.
Коментирайки срива на криптоборсата FTX и други неотдавнашни събития в криптопространството, гуверньорът на ФЕД заяви:
Тези събития ясно показаха, че дейностите, свързани с криптовалути, могат да представляват значителен риск за потребителите, бизнеса и потенциално за по-голямата финансова система.
Тя очаква някои банки да продължат да проучват „как да се ангажират с дейности, свързани с криптовалути„, Боумън подчерта:
Фед и другите банкови агенции ще продължат да се фокусират върху тази област с оглед на значителните рискове, които тези дейности могат да представляват. Но най-важното е, че не искаме да възпрепятстваме иновациите.
Тя подчерта, че регулаторите трябва да подкрепят иновациите, тъй като банковата индустрия трябва да се развива, за да съответства на потребителското търсене.
Боуман допълни:
Като възпрепятстваме иновациите, бихме могли да изтласкаме растежа в тази област в небанковия сектор, което ще доведе до много по-малко прозрачност и потенциален риск за финансовата стабилност. Обмисляме някои от тези въпроси и как би могъл да изглежда един регулаторен подход.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор предвижда скок от над 70% – ето защо
Боуман каза, че подкрепя подхода на Федералният резерв. Управителят на Фед обясни, че от март миналата година Федерален комитет по операциите на открития пазар (FOMC) затяга паричната политика като увеличава лихвения процент по федералните фондове с 4-1/4 процентни пункта и намаляване на балансовите позиции.
Макар да отбеляза, че „през последните месеци наблюдаваме спад в някои измерители на инфлацията“, Боумън подчерта:
Имаме още много работа за вършене, така че очаквам FOMC да продължи да повишава лихвените проценти, за да затегне паричната политика.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.