Годишната програма на турския президент за 2024 г., представена на 25 октомври, е значителна стъпка към регулирането на криптовалутите в Турция.
Програмата поставя ясна цел: до 2024 г. да се финализира цялостното регулиране на криптовалутите, като предлага поглед върху подхода на правителството към дигиталните активи.
В член 400.5 от програмата се очертават плановете за проучване и дефиниране на криптоактивите, като се подчертава ангажиментът на правителството за създаване на правна рамка. Това включва насоки за данъчно облагане на криптовалутите, което е критичен аспект от управлението на този бързо развиващ се сектор. Освен това програмата има за цел да дефинира доставчиците на криптоактиви, включително борсите.
Въпреки че програмата е забележителна стъпка, тя не навлиза в сложните детайли на предложените разпоредби. Конкретните механизми за опериране и облагане с данъци на криптовалутите все още не са напълно определени, като подлежат на по-нататъшно обсъждане и развитие.
Спешната необходимост от регулиране се обуславя от нарастващия интерес на Турция към дигиталните валути. Проучване от 2022 г. разкрива, че Турция заема второ място в световен мащаб по заявки за търсене, свързани с криптовалути.
Приблизително 5.5% от населението активно търси информация за криптовалутите. Този рязък ръст на интереса се дължи главно на продължаващата инфлационна криза, която кара мнозина да се обърнат към криптовалутите като хедж срещу обезценяването на местната фиатна валута.
Нещо повече, в страна, бореща се с висока инфлация, приемането на криптовалути непрекъснато се увеличава. Проучване на KuCoin, петата по големина борса за криптовалути в света, показва, че през последните 18 месеца приемането на криптовалути в Турция е нараснало от 40% на 52%. Привлекателността на дигиталните активи като алтернативно средство за съхранение на стойност става все по-очевидна.
Тъй като Турция се придвижва към цялостно регулиране на криптовалутите, очевидно е, че правителството цели да създаде правна рамка, гарантираща защита на потребителите, финансова стабилност и насърчаване на растежа на индустрията на криптовалутите в нейните граници.
Дейвид Сакс, ръководител на крипто политиката в Белия дом, смята, че администрацията на Тръмп може да създаде ясни правила за дигиталните активи в рамките на половин година.
Каролин Фам, изпълняващата длъжността председател на CFTC, предприема стъпки за промяна на крипто регулирането с наскоро обявен форум на главните изпълнителни директори.
Американските законодатели продължават да разработват ново законодателство, насочено към регулиране на стабилните монети.
Предстоящите федерални избори в Германия могат да определят бъдещето на страната в областта на дигиталните финанси, като дебатите за регулациите и данъчното облагане на криптовалутите играят важна роля в кампаниите на партиите.