Ръстът на токенизираните финансови продукти е само началото, тъй като големите финансови играчи проучват потенциала на блокчейн технологията.
Според Колин Бътлър, ръководител на отдел „Институционален капитал“ в Polygon Labs, този интерес може да доведе до появата на ончейн фондове, които могат да оспорят господството на стабилните монети.
През 2021 г. Franklin Templeton стартира своя ончейн фонд Government Money, използващ блокчейна на Polygon и Stellar за транзакции и регистриране на собствеността върху акциите.
По подобен начин BlackRock представи своето токенизирано предлагане, USD Institutional Digital Liquidity фонд, в мрежата на Етериум през март. След това BlackRock проведе кръг на финансиране за Securitize, компания, фокусирана върху въвеждането на традиционни финансови активи в блокчейн.
Към 30 април фондовете на BlackRock и Franklin Templeton са натрупали съответно $375 милиона и $368 милиона в управлявани активи.
Бътлър подчерта, че бъдещото нарастване на активите им зависи от употребата на инвеститорите. Franklin Templeton получи регулаторно одобрение, за да даде възможност на институционалните инвеститори да прехвърлят дялове от своя ончейн фонд на други акционери, което открива възможности за иновативни приложения, като например фирми за рисков капитал, които изпращат доходоносни дигитални активи на крипто-портфейлни компании, които нямат банкови взаимоотношения.
Понастоящем пазарът на стабилни монети се оценява на около $160 милиарда. За разлика от фонда Franklin Templeton обаче стабилните монети не предлагат на потребителите доходност.
Бътлър предполага, че като се направят ончейн фондовете по-безразборни и съобразени с конкретни случаи на употреба, тези продукти потенциално биха могли да се откъснат от съществуващия пазар на стабилни монети, да не говорим за бъдещия общодостъпен пазар.
Появата на ончейн фондовете представлява значително развитие в пресечната точка на традиционните финанси и блокчейн технологията, предлагайки нови възможности за инвеститорите и потенциално променяйки финансовия пейзаж.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Lido може скоро да промени начина, по който се вземат решения в рамките на своята екосистема. Ново предложение, LIP-28, представено на 8 май, има за цел да даде на притежателите на стейкнати Етериум токени (stETH) правото да се противопоставят на потенциално вредни решения, взети от гласуващите с LDO токени.
Robinhood изглежда в готовност да направи най-смелата си стъпка досега: Да доведе американските финансови пазари в Европа с помощта на блокчейн технологията.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.