Основателят и главен изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров обяви, че компанията ще започне да изгражда портфейли без попечителство и децентрализирани борси, който ще позволят на милиони потребители да търгуват безопасно с криптовалути.
Решението е взето след като срива на FTX разклати доверието в централизираните борси и по негови думи, по този начин ще може да се поправят грешките от прекомерната централизация, която подведе стотици хиляди потребители на криптоактиви.
Според Дуров разработването на Fragment, децентрализираната аукционна платформа на Telegram, е отнело само 5 седмици и работата на 5 души, включително него.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕЦБ: Биткойн е на път към ирелевантност
Платформата стартира миналия месец, а вече е набрала TON на стойност $50 милиона чрез продажба на токенизирани потребителски имена в блокчейна. Fragment функционира в The Open Network ( TON) – наследникът на предишни блокчейн амбиции на Telegram, които бяха потушени от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) преди години.
Дуров призова общността да се насочи обратно към децентрализираните приложения и да не се налага да се доверява на трети страни. Той смята, че именно зависимостта от централизирани структури е довела до това, че мнозина са загубили парите си при фалита на FTX.
Ripple официално получи пълно регулаторно одобрение от Органа за финансови услуги на Дубай (DFSA), което предоставя възможност да предлага трансгранични платежни услуги, базирани на крипто, в ОАЕ.
Докато САЩ се борят с крипто регулациите, Европа тихомълком пое инициативата за интегриране на дигиталните активи в банковия си сектор.
Съмненията относно способността на Европейската централна банка (ЕЦБ) да управлява дигиталното евро се засилиха, след като срив в платежната система наруши транзакциите за почти един ден.
Руската централна банка отложи въвеждането на дигиталната рубла в цялата страна, като реши да удължи пилотната фаза за неопределено време.