Apple избегна сериозни глоби от страна на Европейската комисия, като се съгласи да предостави своята технология за NFC чипове, която е от решаващо значение за безконтактните плащания с iPhone, на доставчици от трети страни.
По този начин се решава антитръстовото дело и се заобикалят потенциални санкции в размер на няколко милиарда долара. В рамките на 10-годишен договор Apple ще предостави безплатни приложни програмни интерфейси (API) за мобилни портфейли и платежни услуги на трети страни за достъп до NFC функционалността на iPhone независимо от Apple Pay или Apple Wallet.
Тези API включват достъп до NFC компоненти в режим HCE (Host Card Emulation), който съхранява по сигурен начин данните за плащане и улеснява транзакциите, без да се разчита на защитения елемент на устройството.
Споразумението обхваща всички разработчици на мобилни портфейли от трети страни в Европейското икономическо пространство (ЕИП) и позволява техните приложения да се използват за плащания във и извън ЕИП.
Apple се ангажира и с функции като настройки на приложенията за плащания по подразбиране, достъп до FaceID идентификация и блокиране на транзакциите.
Европейската комисия обяви тези ангажименти за правно обвързващи, като по този начин отговори на опасенията относно ограниченията за достъп до NFC за потребителите на iOS в ЕИП.
Въпреки това Apple продължава да се сблъсква с предизвикателства, свързани с NFC, в САЩ, където Министерството на правосъдието включи този въпрос в по-широкообхватно съдебно дело, в което се твърди, че пазарът на смартфони е монополизиран.
Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.
Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.
Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.
Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).