Докато американската общественост наблюдаваше фалита на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank, възникнаха опасения относно въздействието върху вложителите и данъкоплатците.
Президентът на Съединените щати Джо Байдън обаче се опита да разсее опасенията, уверявайки гражданите, че федералното правителство ще защити вложителите и данъкоплатците от всякакви неблагоприятни последици.
Thanks to actions we've taken over the past few days to protect depositors from Silicon Valley and Signature Banks, Americans can have confidence that our system is safe.
People’s deposits will be there when they need them – at no cost to the taxpayer.
— President Biden (@POTUS) March 13, 2023
На 12 март Байдън заяви ангажимента си да потърси отговорност от виновните за фалита на двете големи традиционни банки.
Активният подход на федералното правителство за минимизиране на щетите беше добре приет като цяло. Все пак мнозина изтъкнаха, че в крайна сметка данъкоплатците ще бъдат тези, които ще пострадат от спасяването на вложителите.
Сривът на двете големи банки имаше широки последици, тъй като накара някой от основните стабилни монети, като USD Coin, USDD и Dai, да загубят фиксацията си с щатския долар.
Circle обяви, че $3.3 милиарда от $40-те милиарда резерви на компанията са заседнали в SVB, което засегна множество други субекти, свързани с фалиралите банки, водейки до непоправими щети.
Президентът се опита да отговори на тези опасения и се ангажира да потърси отговорност от виновните страни за събитията, предизвикали срива на банките.
Федералният резерв на САЩ внимателно разследва факторите, довели до фалита на SVB, включително начина, по който банката е упражнявала надзор и е регулирала вече фалиралата финансова институция.
Въпреки уверението на Байдън, че данъкоплатците няма да бъдат натоварени за спасяването на вложителите на SVB и Signature Bank, мнозина изразиха опасения в социалните медии, че това може да не е така. Въпреки че намесата на федералното правителство беше проактивна за минимизиране на щетите, някои остават скептични относно крайната цена за данъкоплатците.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и Етериум остават силни на фона на банковата криза – Кати Ууд от Ark Invest
Федералният резерв внимателно разследва факторите, довели до фалита на SVB включително проблемите с ликвидността, свързани със значителни загуби от инвестиции в държавни облигации и безпрецедентно теглене на пари в брой.
@federalreserve announces that Vice Chair for Supervision Michael S. Barr is leading a review of the supervision and regulation of Silicon Valley Bank, in light of its failure. The review will be publicly released by May 1: https://t.co/wQ39KLiwHE
— Federal Reserve (@federalreserve) March 13, 2023
Разследванията ще разяснят причините за срива на двете традиционни банки, като ще осигурят по-добро разбиране на това какво се е объркало и как да се предотвратят подобни случаи в бъдеще.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.