Основана през 2020 г. от анонимно лице или група под името Ryoshi - Шиба Ину е меме монета, предназначена да се конкурира със своя съперник Dogecoin.
Криптовалутата напомня за марката Dogecoin, която е посветена на кучетата и за домашния любимец на главния изпълнителен директор на Tesla, Илон Мъск – Шиба Ину.
За разлика от Dogecoin токена, който е самостоятелен блокчейн, Шиба Ину е токен, изграден върху по-обширната мрежа на Етериум. Това дава на разработчиците гъвкавостта да създават повече употреби.
През 2022 г. екипът обяви плановете си за изграждане на метавселена, наречена „SHIB: The Metaverse“. Тя позволява на потребителите да играят игри, да търгуват и да се социализират в рамките на виртуален свят, базиран на Шиба Ину.
Платформата вече провежда продажби за ранен достъп до виртуални недвижими имоти, наречени „land“, които ще позволят на отделните потребители да персонализират своето преживяване.
Land обаче може да бъде закупена само с родния токен на Етериум, ETH и друг актив, наречен Doge Killer. Така че инвеститорите трябва да очакват, че този проект ще създаде значително търсене на SHIB токени едва след като стане по-усъвършенстван.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Ето защо навлизаме в бичи пазар – InvestAnswers
В края на 2021 г. Шиба Ину отбеляза рали от над 60,000,000% за по-малко от година, което може би е едно от най-бързите увеличения на цените на активите в записаната история. Този рекорд по волатилност я прави по-привлекателна за спекулативните търговци на криптовалути, които искат да направят пари бързо.
Като цяло криптовалутния пазар е изключително чувствителен към макроикономическите условия и ликвидността в икономиката. И през 2023 г. дигиталните активи следват акциите във възходяща посока, тъй като инвеститорите стават оптимисти, че намаляването на инфлацията може да насърчи Федералния резерв да облекчи „ястребовата“ си парична политика и да избегне предизвикването на рецесия.
С настоящата си пазарна капитализация от $7.7 милиарда SHIB ще трябва да скочи с почти 30%, за да достигне оценка от $10 милиарда. А в рамките на една година това е лесно постижимо, като се има предвид изключителната ѝ волатилност и възможното облекчаване на макроикономическите условия с намаляването на инфлацията.
Като цяло (с изключение на разработвания проект за метавселена), Шиба Ину няма забележителни случаи на употреба в реалния свят, които да подкрепят търсенето на токени в дългосрочен план.
Техническите възможности на актива се основават на Етериум, защото е програмирана на Етериум. Токена е твърде волатилен, за да бъде полезен като средство за съхранение на стойност или средство за размяна. Също така не може да се похвали с предимства по отношение на скоростта или капацитета на транзакциите.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн: Какво да следим тази седмица?
По този начин оставаме с токен, който очевидно е високорискова опция, който най-добре се използва при бичи пазар. За най-консервативните дългосрочни инвеститори също така е ясно, че има много повече причини да бъдат изключително предпазливи с меме токените. Фактът, че тези криптовалути не осигуряват значима стойност в момента, означава, че инвеститорите купуват история. Тази история може да се превърне в реалност, а може и да не се превърне.
Досега това беше отлична година за всички криптовалути. Всъщност меме токените като SHIB започват да показват признаци на възстановяване. Това може да осигури значителни търговски печалби за агресивните импулсни инвеститори, които уловят вълната в подходящия момент.
Инвеститорите трябва да помнят, че ралито на Шиба Ину е предимно спекулативно, а не фундаментално.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.