През ноември 2021 г. Конгресът прие закон, който изисква издаването на новите правила за криптовалутите.
По решение на Министерството на финансите на САЩ ключов набор от правила за данъчно отчитане на криптовалути се отлага за момента.
Правилата трябваше да влязат в сила през 2023 г. за подаване на данъчни декларации в съответствие с приетия през ноември 2021 г. Закон за инфраструктурните инвестиции и работните места.
Новият закон изисква от Службата за вътрешни приходи (IRS) да разработи стандартно определение за това какво е „брокер на криптовалути“, а всеки бизнес, който попада под това определение, е длъжен да издава формуляр 1099-B на всеки клиент, в който подробно се описват неговите печалби и загуби от сделките.
То също така изисква от тези фирми да предоставят същата информация на Службата, така че тя да е наясно с доходите на клиентите от търговия.
До момента IRS все още не е публикувал определение за това какво е „крипто брокер“ или не е създал стандартни формуляри, които тези фирми да използват.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Криптовалутите ще се покачат чувствително, ако това се случи – CoinBureau
Министерството на финансите заяви, че възнамерява скоро да изготви такива правила:
Министерството на финансите (МФ) и IRS възнамеряват да приложат раздел 80603 от Закона за инфраструктурата, като публикуват разпоредби, конкретно насочени към прилагането на раздели 6045 и 6045А към дигиталните активи, и предоставят формуляри и инструкции за отчитане на брокерите […]
След внимателно разглеждане на всички получени публични коментари и всички свидетелства по време на публичното изслушване ще бъдат публикувани окончателни разпоредби.
Междувременно министерството заявява, че от брокерите няма да се изисква да спазват новите данъчни разпоредби за криптовалутите докато не бъдат пуснати „новите финални регулации под 6045 и 6045А“.
Въпреки това от данъкоплатците (клиентите) все още ще се изисква да спазват разпоредбите за данъка върху криптовалутите.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.