Криптоанализатор твърди, че пазарът може да преживее значително рали през 2023 г. в зависимост от един ключов катализатор.
В нова стратегическа сесия в YouTube водещият на Coin Bureau, изсестен под псевдонима „Гай“ (Guy) каза на своите 2.18 милиона абонати, че потенциалният възход зависи от това дали Фед ще се отдръпне от повишаването на лихвите през следващата година.
Той твърди, че паузата на Фед в повишаването на лихвените проценти „може да сложи край на мечия пазар“.
Анализаторът каза, че е вероятно централната банка да промени подхода, въпреки че на последното заседание на 14 декември Пауъл не даде такава индикация. Главата на Фед говори за повишение на лихвения процент над 5%, за да укротят инфлацията.
Фед повиши лихвите този месец с половин пункт след поредица от други повишения тази година, което придвижи икономиката към рецесия. Увеличението доведе до вдигане на лихвения процент в диапазона от 4.25% до 4.5%, който е най-високият от около 15 години насам.
Няма гаранция, че Фед ще успее да повиши лихвените проценти чак до 5% или повече. Това е така, защото колкото по-високи са лихвените проценти, толкова по-голяма е вероятността нещо във финансовата система да се счупи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Големите инвеститори ще се насочат към тези криптовалути, твърди проучване
Въпреки това Гай каза, че ако Джером Пауъл не промени подхода, криптопазарът ще имплодира.
Ако Фед продължи с повишаването на лихвените проценти през 2023 г., то това няма да е добре. Криптопазарът ще продължи да се срива, докато Фед не направи пауза, и ще започне да се покачва едва след като Фед направо обрат.
Според Гай, ако лихвените проценти бъдат увеличени, както се прогнозира, пазарите на криптовалути ще продължат да страдат, тъй като „парите ще продължат да изтичат от финансовата система, за да се изплащат все по-скъпи дългове и ще се създават по-малко пари поради по-скъпите разходи за кредитиране“.
Гай подчерта, че обрат изглежда вероятен, което би сложило край на мечия пазар и би предизвикало възход.
Ако Фед е принуден да направи обрат заради проблем във финансовата система, тогава крипто ще се покачи [чувствително].
Ако Федералният резерв спре да повишава лихвените проценти, това може да окаже влияние върху рисковите активи. Когато Фед повишава лихвените проценти, това може да оскъпи заемите, което може да доведе до по-бавен икономически растеж и потенциално по-ниско търсене на по-рискови активи.
От друга страна, ако ФЕД спре да повишава лихвените проценти или дори ги понижи, това може да доведе до поевтиняване на заемите, което потенциално може да доведе до по-силен икономически растеж и по-голямо търсене на по-рискови активи.
Важно е обаче да се отбележи, че въздействието на паричната политика на Фед върху рисковите активи може да бъде комплексно и зависи от множество фактори, включително пазарните очаквания, икономическите условия и други макроикономически фактори. Струва си също да се отбележи, че паричната политика на Фед е само един от многото фактори, които могат да повлияят на представянето на рисковите активи.
Добре да се вземат предвид различни фактори, когато се вземат инвестиционни решения, вместо да се разчита на един-единствен фактор, какъвто е паричната политика на Фед.
До края на 2024 г. успехът на крипто пазара изглеждаше по-лесен от всякога – инвеститорите, които се впуснаха във всички токени, освен в най-рисковите, бяха възнаградени от мощен бичи пазар, който обхвана цялата индустрия.
Акционерите на Microsoft наскоро отхвърлиха категорично предложение, в което се препоръчва компанията да диверсифицира огромните си парични резерви, като инвестира в Биткойн.
Дългоочакваният алткойн сезон може би приближава, тъй като господстващото положение на Биткойн отслабва.
Акционерите на Amazon се подготвят за ключово решение на годишното си събрание през следващата година: Дали компанията трябва да проучи възможността за включване на Биткойн (BTC) в корпоративната си хазна.