Ружа Игнатова, жената, известна още като "Криптокралицата", е добавена в списъка на ФБР с десетте най-издирвани бегълци заради твърденията, че предполагаемо е измамила милиони инвеститори за над $5.2 милиарда чрез основаната от нея компания за криптовалути OneCoin.
В четвъртък американските власти заявиха, че Игнатова е мозъка зад OneCoin – схема, която беше определена като една от най-големите пирамиди в историята. Въпреки че Игнатова твърдеше, че OneCoin е подкрепена от блокчейн, той не съществуваше, заяви Майкъл Дрискол, ръководител на нюйоркския офис на ФБР.
„Игнатова е имала безупречна автобиография, според сведенията е учила право в Оксфорд и е работила в McKinsey, но сега се намира рамо до рамо в списъка на 10-те най-големи лидери на картели, похитители и убийци“, заяви на пресконференция в четвъртък Деймиън Уилямс, прокурор на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк.
През 2019 г. САЩ пуснаха обвинителен акт срещу нея, в който я обвиняват в банкови измами, заговор за пране на пари и измама с ценни книжа. ФБР предлага награда от $100,000 за информация, която да доведе до нейния арест. Нейните подвизи станаха обект на успешния подкаст на BBC „The Missing Cryptoqueen“.
Според прокурорите OneCoin е генерирала приходи в размер на $5.2 милиарда от четвъртото тримесечие на 2014 г. до третото тримесечие на 2016 г., но не е имала реална стойност и не е можела да се използва за закупуване на нищо. Тя е функционирала като мрежа за маркетинг на много нива (MLM), която е изплащала комисиони на своите над 3 милиона членове по целия свят за това, че са набирали други хора да купуват пакети OneCoin, твърдят прокурорите.
„Игнатова е създала OneCoin през 2014 г. и е ръководила организацията, според Дрискол. Тя е действала по целия свят, включително в САЩ, и в един момент е твърдяла, че има поне три милиона инвеститори“ – Деймиън Уилямс, прокурор на САЩ за Южния район на Ню Йорк
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето какъв процент от инвеститорите са напуснали крипто пазара
Игнатова пълни аудитории по целия свят, като призовава инвеститорите да се присъединят към „финансовата революция“ и им обещава, че OneCoin „ще промени живота на хората без банкови сметки“, казва Уилямс. Вместо това тя „просто се е възползвала от неистовите спекулации в първите дни на криптовалутата“.
След като станала подозрителна, че САЩ я наблюдават, Игнатова се качила на полет до Гърция и след това изчезнала, каза Дрискол, като отбеляза, че тя има връзки с Русия, Гърция и се предполага, че е пътувала до други източноевропейски страни и Обединените арабски емирства.
Братът на Игнатова, Константин Игнатов, е арестуван през март 2019 г. в Лос Анджелис. По-късно той се признава за виновен по обвинения в измама и пране на пари и свидетелства в полза на прокурорите срещу Марк С. Скот, адвокат, който е признат за виновен, че е помогнал за изпирането на почти $400 милиона от OneCoin. Скот оспорва присъдата, заявявайки, че има доказателства, че Константин Игнатов е излъгал в показанията си.
Друг човек, Дейвид Пайк, се призна за виновен през октомври в заговор за банкова измама за това, че е помогнал на Скот да изпере пари. През март той беше осъден на две години условно.
Миналия месец Европол включи Ружа в списъка на най-издирваните лица и предложи награда от 5,000 евро за информация, която доведе до залавянето ѝ.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.
Аржентински адвокати подадоха жалби за измама срещу президента Хавиер Милей в наказателен съд в неделя заради промотирането на криптовалута в социалните мрежи, съобщи един от юристите пред Associated Press. В петък Милей публикува в X информация за $LIBRA – криптовалута, която според него има за цел да „стимулира икономическия растеж чрез финансиране на малки предприятия […]
Опасенията относно легитимността на LIBRA се засилиха, след като блокчейн анализатори свързаха токена с други спорни крипто проекти, включително меме монетата MELANIA.
Дан Морхед, основател и управляващ партньор на Pantera Capital, е разследван за евентуални нарушения на данъчните закони на САЩ, след като се е преместил в Пуерто Рико – територия, известна с данъчните си предимства.