НАЧАЛО Други

Русия извършва едва 10% от търговията си с петрол в долари

01.12.2023 11:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия извършва едва 10% от търговията си с петрол в долари

През февруари 2022 г. Белият дом наложи санкции на Русия след нахлуването ѝ в Украйна. Тези санкции оказаха значително въздействие върху икономиката на Русия, предизвиквайки смущения в глобалната ѝ търговия, особено в зависимостта ѝ от щатския долар при международните транзакции.

Въпреки това в стратегически ход БРИКС се намеси в помощ на Русия, като инициира усилия за дедоларизация. Те започнаха да използват местни валути за плащанията за суров петрол, като изместиха доминиращата роля на щатския долар.

Членовете на БРИКС като Китай, Индия, Саудитска Арабия и ОАЕ пренасочиха плащанията си за петрол към китайския юан, когато търгуваха с Русия, вместо да използват щатския долар. Тази промяна позволи на Русия да изнася суров петрол за страните от БРИКС и други развиващи се страни, без да зависи от щатския долар. Значителна част от трансграничните транзакции се уреждаха с валути като китайския юан и рублите.

Освен това Саудитска Арабия се възползва от ситуацията, като получаваше руски петрол с отстъпка и го разпространяваше в Европа. Налагането на санкции доведе до намаляване на цените на руския суров петрол, от което се възползваха различни държави. Индия например успя да спести около $7 милиарда годишно, като предпочете да плаща за петрола в местни валути вместо в щатски долари.

Даването на предимство на местните валути пред щатския долар от страните от БРИКС допринесе за укрепването на съответните им икономики. Съществуват опасения относно потенциалното въздействие върху различни сектори в САЩ, ако БРИКС реши да спре да използва долара, което подчертава значението на тази промяна.

Доклади посочват, че Русия извършва само малка част, по-малко от 10%, от транзакциите си, използвайки щатски долар за продажба на петрол, като по-голямата част се урежда в местни валути като китайския юан и руската рубла.

Освен това Съветът за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ) заяви намерението си да осъществява бизнес с Русия, използвайки местни валути, което допълнително подкрепя икономическата устойчивост на Русия срещу санкциите на САЩ.

Както БРИКС, така и ССПЗ изиграха решаваща роля, за да могат Русия да продължи да търгува с петрол, без да зависи от щатския долар. Следователно изглежда, че Русия ефективно е преодоляла санкциите на САЩ с подкрепата на други развиващи се страни.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

OpenAI отричат слуховете, че стартират собствена търсачка

OpenAI отхвърли слуховете за представяне на търсачка, работеща с AI, по време на предстоящото събитие в понеделник, противно на широко разпространените очаквания.

12.05.2024 3:00 2 мин. четене

Американски регулатор започва мониторинг на Binance за период от 3 години

Според източници, запознати с въпроса, Министерството на правосъдието на Съединените щати (DOJ) е привлякло международната консултантска фирма Forensic Risk Alliance (FRA) да наблюдава борсата за криптовалути Binance и дали тя спазва регулаторните задължения за следващите три години.

12.05.2024 0:00 1 мин. четене

Обемите на крипто борсите регистрираха спад за първи път от 7 месеца насам

През април се наблюдава забележителен спад в кумулативния обем на спот търговията на централизираните крипто борси, което е първото месечно намаление от седем месеца насам, както съобщава The Block Data Dashboard.

11.05.2024 22:00 1 мин. четене

Крипто трейдинг ботове – заслужават ли си?

Ботовете за търговия с криптовалути стават все по-популярни сред трейдърите, които се стремят да се възползват от волатилността на криптовалутите и денонощната среда за търговия.

11.05.2024 21:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.