В понеделник щатските регулатори на ценни книжа в Калифорния и няколко други щата предприеха действия срещу Nexo Group, компанията майка на крипто заемодателя Nexo, като нарекоха продукта на компанията Earn Interest Product нерегистрирана ценна книга.
„Тези сметки за крипто лихви са ценни книжа и подлежат на защита на инвеститорите съгласно закона, включително адекватно оповестяване на свързания с тях риск“, се казва в прессъобщение на Департамента за финансова защита и иновации на Калифорния (DFPI).
В съобщението на DFPI се споменава, че лихвените проценти на Nexo до 36% са „значително по-високи от лихвените проценти по краткосрочни ценни книжа с фиксиран доход с инвестиционен рейтинг или по банкови спестовни сметки“, пишат регулаторите в съобщението.
Главният изпълнителен директор на Nexo Антони Тренчев заяви, че компанията работи с федералните и щатските регулатори на ценни книжа, за да осигури, че продуктите са законосъобразни.
„След като през февруари 2022 г. Комисията по ценни книжа и борси (SEC) издаде насоки за продуктите за доходи, Nexo доброволно прекрати присъединяването на нови американски клиенти за нашия продукт за доходи от лихви, както и спря продукта за нови салда за съществуващи клиенти“, каза Тренчев.
Към калифорнийския регулаторен орган за ценни книжа се присъединиха Върмонт, Оклахома, Южна Каролина, Кентъки и Мериленд, които подадоха заповеди за прекратяване на дейността на компанията. В текст в секция „Лицензи и регистрации„ на Nexo се казва, че компанията е регистрирана да извършва дейност в Калифорния, Оклахома, Южна Каролина и Мериленд.
Щатът Вашингтон, който все още не е подал своя собствена заповед за спиране на дейността на компанията, публикува изложение на обвиненията. В понеделник следобед главният прокурор на щата Ню Йорк Летиша Джеймс обяви, че щатът съди Nexo за „невярно представяне, че спазва приложимите разпоредби и изисквания за лицензиране“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн го очаква финален спад, твърдят анализатори
През юни секторът на крипто кредитирането пое сериозен удар, което доведе до ефекта на доминото – всеки проект в крипто пространството претърпя значителни спадове, а някои дори стигнаха до фалити.
Celsius беше замразил сметки, Voyager Digital беше подал уведомление за неизпълнение на задълженията на фалиралия хедж фонд Three Arrows Capital, а BlockFi беше осигурил ‘спасителна’ сделка с FTX.
По това време Nexo се бореше със слуховете, че не разполага със средства, за да покрие всички свои задължения към притежателите на сметки. Оттогава Celsius и Voyager Digital подадоха документи за обявяване в несъстоятелност.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.