НАЧАЛО Други

Рецесията в САЩ: Разбиране на истинската икономическа реалност

12.08.2023 16:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Рецесията в САЩ: Разбиране на истинската икономическа реалност

В постоянно променящия се икономически пейзаж понятието за рецесия претърпя значителна еволюция. Въпреки че традиционните пазари може да не показват рецесия, по-внимателният анализ на данните разкрива по-сложна истина.

В този материал се разглеждат сложните проблеми, които се крият под привидно стабилната повърхност, като се хвърля светлина върху причините, поради които официалните данни може да не отразяват точно основните икономически течения.

Предефиниране на параметрите на рецесията

Традиционно рецесията се характеризира с две последователни тримесечия на намаляване на БВП. Въпреки появилите се по-рано признаци обаче Съединените щати успяха да избегнат техническото класифициране на рецесията.

Тази промяна се дължи на цялостен подход, който отчита различни фактори, като условията на пазара на труда, потребителските и бизнес разходите, промишленото производство и тенденциите в доходите. В резултат на това преоценената оценка представя различна гледна точка.

Фина трансформация

Изтъкнатият икономист Даниел Акал обърна внимание на това, което той описа като “скрита национализация на икономиката”. Това понятие се отнася до ситуация, при която икономическите трудности засягат непропорционално домакинствата и малките предприятия, докато по-големите корпорации и правителствата остават относително незасегнати.

Въпреки че БВП може да не отразява това, частните инвестиции и разполагаемият доход отбелязват спад, прикрит от завишените държавни разходи.

Скрити реалности

Тъй като правителствата продължават да харчат, БВП остава относително стабилен, което прикрива предизвикателствата, пред които са изправени частното богатство и заплатите. Това уникално обстоятелство създава временно впечатление за просперитет, като същевременно подкопава основните стълбове на икономиката.

Нарастването на правителствените разходи може да изглежда изгодно, но то представлява нож с две остриета. Всички краткосрочни ползи водят до дългосрочни последици под формата на увеличен държавен дълг и неизбежно данъчно облагане.

Незабележимите разходи на дълга

Отлагането на тавана на дълга, което позволява безконтролно харчене от страна на правителството, влоши ситуацията. С нарастването на държавния дълг стават очевидни неговите утежняващи последици за бъдещите поколения.

Несъответствието между приходите и разходите е очевидно, а намаляващите данъчни приходи допълнително задвижват цикъла на заемите. Прогнозите са, че този трупащ се дълг ще доведе до недостатъчни инвестиции в ключови сектори и до влошаване на инфраструктурата.

Проблеми с паричното предлагане

Даниел Акал подчерта намаляването на паричното предлагане (М2) като значителен проблем. Тъй като наличните парични средства намаляват с безпрецедентни темпове, въздействието вероятно ще бъде непропорционално тежко за средните потребители и малките и средните предприятия.

Това свиване се преплита с повишаването на лихвените проценти, предназначено да коригира дисбалансите. Продължаващото харчене от страна на публичния сектор обаче подкопава ефективността на тези мерки.

Заключение

Сегашният икономически сценарий показва сложно взаимодействие на елементи. Пренастройването на паричната политика, без да се обърне внимание на държавните разходи и дефицити, може да доведе до период на стагнация. 

В тази статия се изясняват тънкостите, които формират нашето разбиране за рецесия. Навлизайки под повърхността, ние разкриваме автентичната икономическа динамика, която често остава скрита.

Повторното калибриране на традиционните показатели и скритите разходи, свързани със завишените държавни разходи, предлагат по-всеобхватен поглед върху днешната икономическа среда. Докато се ориентираме в тези тънкости, по-дълбокото разбиране е наложително за вземането на добре информирани решения.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Прогнозите за цените на петрола стават все по-мечи

Търговците бързо намалиха бичите си позиции за суровия петрол миналата седмица, реагирайки на намаляващите премии и признаците за достатъчно предлагане на регионалните петролни пазари.

17.05.2024 9:00 2 мин. четене

Топ 8 съвета за успешно инвестиране в криптовалути

Инвестирането в криптовалута предлага уникални възможности, но и значителни предизвикателства и рискове, които не се срещат на традиционните пазари.

17.05.2024 7:00 2 мин. четене

Ето какво може да нарани Русия повече от тавана на цените на петрола

Санкциите в отговор на нахлуването в Украйна доведоха до значителен спад в приходите на Русия от суров петрол през 2022 и 2023 г.

17.05.2024 6:00 2 мин. четене

Блокчейн платформата Oasys обяви партньорство с финтех гиганта SBI

SBINFT Market, подразделение на японската SBI Group, разшири поддръжката си, за да включи както L1, така и L2 блокчейн мрежи в рамките на екосистемата Oasys.

17.05.2024 5:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.