По време на 15-ата среща на върха, проведена в Йоханесбург между 22 и 24 август, блокът БРИКС реши да покани шест нови държави членки да се присъединят към съюза.
Присъединяването на Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина, Египет, Иран и Етиопия е насрочено за 1 януари 2024 г. Очаква се то да доведе до значително увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) по паритет на покупателната способност (ППС) в рамките на БРИКС, който сега представлява над една трета от световната икономика.
В резултат на това алиансът вече владее по-голяма част от световната икономика чрез износа, особено на суров петрол и природен газ. Следователно БРИКС в крайна сметка може да окаже значително влияние върху вноса на западен петрол и избора на валута за търговските транзакции, като евентуално въведе нови или местни валути.
Към септември 2023 г. разширената коалиция на БРИКС, по отношение на БВП на база ППС, представлява значителен дял от 37.3 % от общата световна икономика, надхвърляйки границата от една трета.
Очаква се тази цифра да нарасне още повече през следващите години. Освен това географското пространство на страните от БРИКС вече обхваща 48.5 милиона квадратни километра, което е приблизително 36 % от повърхността на Земята.
Що се отнася до населението, Алиансът се състои от 3.6 милиарда души, което представлява 45% от световното население. БРИКС има и значително икономическо влияние, като владее 30% от световната икономика и най-голям дял от световните пазари на петрол – 42%.
Общият БВП на БРИКС в момента възлиза на $31.75 трилиона, надминавайки БВП на САЩ, който към септември 2023 г. възлиза на $25.5 трилиона.
Също така прогнозите сочат, че до 2050 г. БВП на новоразширения алианс БРИКС потенциално може да достигне 50% от световната икономика.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.