Начало » Други » Каква част от световните ресурси контролира БРИКС

Каква част от световните ресурси контролира БРИКС

04.09.2023 10:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Каква част от световните ресурси контролира БРИКС

След 15-ата среща на върха, проведена в Йоханесбург миналия месец, БРИКС се превърна от група от 5 държави в съюз от 11 членове.

Новите участници в тази коалиция са Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина, Египет, Иран и Етиопия. Този разширен консорциум на БРИКС вече има значително влияние, като владее 30 % от световната икономика и представлява 46 % от световното население. Влиянието им е на път да нарасне значително през следващите години, като може да повлияе на световните политики.

Освен това с включването на Саудитска Арабия, ОАЕ и други значими държави, произвеждащи петрол, разширената група БРИКС вече контролира 42 % от световните доставки на петрол.

Към края на август 2023 г. БВП на страните от БРИКС възлиза на $31.75 трилиона. Прогнозите на Bloomberg сочат, че до 2050 г. БВП на БРИКС може да представлява половината от световната икономика, докато настоящият БВП на САЩ възлиза на $25.5 трилиона и изостава с $5.25 трилиона.

Ето разбивка на това какъв процент от стоките е контролирана от групата БРИКС:

  • 75 % от мангана в света
  • 50 % от световните запаси от графит
  • 28 % от световните запаси от никел
  • 10 % от медта

В случай че БРИКС започне да извършва търговски разплащания в алтернативна валута, разпространението на щатския долар в транзакциите между държавите членки може да намалее. Това може да окаже натиск върху икономиката на САЩ, тъй като доларът може да срещне по-малко възможности за финансиране на дефицита си.

Белият дом трябва спешно да създаде нови рамки за взаимодействие с БРИКС, тъй като традиционният световен ред е изправен пред потенциални сътресения.

Един нов световен ред, доминиран от БРИКС и други нововъзникващи държави, може да заеме централно място.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ripple подаде заявление за национален банков лиценз

Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.

03.07.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Един отговор на “Каква част от световните ресурси контролира БРИКС”
  1. Das Reich SS,

    Този футболен отбор всява само смях и никой не ги взема на сериозно. Само вижте всички държави. Една ТОТАЛНО ФАЛИРАЛА без шанс да изплува+ още 5 които са на косъм. Чалмите ще ги суркат но до време. А самите те усещат че петрола им все по малко ще се търси след бързото навлизане на зелените енергии. Те за това се записаха в сектата. Не ми се влиза в големи подробности, но НАЙ ВАЖНОТО В СЛУЧАЯ С ТЕЗИ „МЕГА ИКОНОМИКИ“Е ОГРОМНИЯ ПРОЦЕНТ НА ГЛАДУВАЩИ И БЕДНОТИЯТА . ПРОВЕРКА НАПРАВЕТЕ И ЩЕ СЕ СМАЕТЕ,. Само в Индия над 800 000 000 нямат течаща вода и 400 000 000 ток. Нали щяха да плащат с техните валути, какво стана? Май много бързо разбраха че с вестниците им никой няма да търгува.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.