Home

Европа e изправена пред двойна криза: Ще има ли рецесия?

04.09.2023 13:30 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европа e изправена пред двойна криза: Ще има ли рецесия?

Понастоящем Европа е изправена пред "двойна криза", както заяви европейският комисар по икономическите въпроси Паоло Джентилони.

Той коментира този въпрос в неотдавнашно интервю за CNBC и изрази убеждението си, че Европа може да преодолее тези предизвикателства, без да изпадне в рецесия.

Двойната криза се състои от два основни компонента: геополитическите последици, произтичащи от нахлуването на Русия в Украйна, и последвалите икономически последици, засягащи Европа, с особен акцент върху Германия. 

Първоначално имаше опасения за значителен икономически спад вследствие на тази криза. Оттогава обаче Европа диверсифицира енергийните си източници и въведе мерки за облекчаване на тежестта върху потребителите, изправени пред повишени разходи за енергия.

През 2022 г. еврозоната постигна темп на растеж от 3.5 %, като прогнозите на Международния валутен фонд са за растеж от 0.8 % в еврозоната през настоящата година и 1.4 % през 2024 г.

Джентилони подчерта, че през 2022 г. Европа е изпреварила както САЩ, така и Китай по отношение на икономическия растеж. Макар да призна забавянето на икономическата активност от края на 2022 г., той твърди, че то не трябва да се класифицира като рецесия и изрази увереност в способността на Европа да избегне такава.

Съществено препятствие пред Европа е постигането на “енергийна независимост” – въпрос, който Джентилони изрично подчерта.

На 11 септември се очаква Европейската комисия да публикува актуализирани икономически прогнози за региона, които ще дадат представа за развиващия се икономически пейзаж.

Неотдавнашните данни обаче породиха безпокойство, като през август европейската бизнес активност се сви, достигайки най-ниското си ниво от ноември 2020 г. насам. 

Инфлацията, макар и с умерени темпове, остана на стабилно ниво от 5.3% през август, надхвърляйки целта на Европейската централна банка от 2%.

В обобщение, забележките на Джентилони хвърлиха светлина върху сложните предизвикателства пред Европа, особено по отношение на енергийната зависимост и нейните последици за инфлацията. Въпреки това той запазва оптимизма си относно способността на Европа да се справи с двойната криза, без да изпадне в рецесия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Puma навлиза в сектора на Web3 игрите чрез партньорство с крипто компания

Puma, водеща световна спортна марка, разширява участието си в блокчейн технологията чрез ново сътрудничество в областта на Web3 игрите.

19.09.2024 18:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Worldcoin тества лицево разпознаване за сигурност на приложението си

Worldcoin (WLD) обяви, че ще започне да тества технология за разпознаване на лица за потребителите на приложението World App.

19.09.2024 17:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Може ли китайският юан да се превърне в международна валута?

Китайският юан набира скорост при трансграничните транзакции, което се дължи на усилията за дедоларизация.

19.09.2024 16:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) отлага делото Coinbase за след изборите

Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) поиска четиримесечно удължаване на срока за установяване на фактите в съдебната битка с Coinbase, с което крайният срок бе удължен до февруари 2024 г. – след президентските избори в САЩ.

19.09.2024 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.