15-ата среща на върха на БРИКС в Йоханесбург отбеляза значително разширяване, като Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства бяха поканени за пълноправни членове.
Включването на Саудитска Арабия има значителна икономическа тежест като основен производител на петрол. С амбициите си да намали зависимостта си от суровия петрол, потенциалните търговски ползи за Кралството от водещи потребители като Китай и Индия са значителни. Освен това добавянето на ОАЕ и Иран увеличава дела на БРИКС в световното производство на петрол от 19% на 41%.
Разширяването оказва значително влияние върху господстващото положение на щатския долар. Съществуващите членове се застъпват за двустранна търговия в съответните си валути, като се стремят към споразумения без долар. Въпреки статута на долара като световна резервна валута, намаляването на зависимостта от него набира сила, особено като се има предвид използването му в над половината от световната търговия.
Многостранните инициативи за развитие също отбелязват промяна, като Новата банка за развитие на БРИКС се застъпва за каузите на развиващите се страни. Фокусът на тази институция върху инфраструктурата и приобщаващото развитие предлага алтернативен модел, който потенциално може да осигури по-голямо икономическо влияние на развиващите се страни.
Очертават се предизвикателства, включително необходимостта от съгласуване на различните икономически интереси на разширената група. Сътрудничеството обаче продължава да бъде от основно значение за напредъка на блока.
С разрастването на БРИКС реакцията на Запада може да бъде ограничена, но насърчаването на позицията на сътрудничество може да донесе възможности. Въпреки че в БРИКС съществуват противници като Русия, Китай и Иран, приятелските отношения с държави като Египет, ОАЕ, Саудитска Арабия и Индия предлагат потенциални възможности за сътрудничество.
Тъй като много държави изразяват интерес към присъединяване към БРИКС, признаването на огромния потенциал на тази промяна на парадигмата става изключително важно. Тази икономическа сила е едва в началото на своето съществуване и е готова да окаже значително влияние на световната арена.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.