15-ата среща на върха на БРИКС в Йоханесбург отбеляза значително разширяване, като Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства бяха поканени за пълноправни членове.
Включването на Саудитска Арабия има значителна икономическа тежест като основен производител на петрол. С амбициите си да намали зависимостта си от суровия петрол, потенциалните търговски ползи за Кралството от водещи потребители като Китай и Индия са значителни. Освен това добавянето на ОАЕ и Иран увеличава дела на БРИКС в световното производство на петрол от 19% на 41%.
Разширяването оказва значително влияние върху господстващото положение на щатския долар. Съществуващите членове се застъпват за двустранна търговия в съответните си валути, като се стремят към споразумения без долар. Въпреки статута на долара като световна резервна валута, намаляването на зависимостта от него набира сила, особено като се има предвид използването му в над половината от световната търговия.
Многостранните инициативи за развитие също отбелязват промяна, като Новата банка за развитие на БРИКС се застъпва за каузите на развиващите се страни. Фокусът на тази институция върху инфраструктурата и приобщаващото развитие предлага алтернативен модел, който потенциално може да осигури по-голямо икономическо влияние на развиващите се страни.
Очертават се предизвикателства, включително необходимостта от съгласуване на различните икономически интереси на разширената група. Сътрудничеството обаче продължава да бъде от основно значение за напредъка на блока.
С разрастването на БРИКС реакцията на Запада може да бъде ограничена, но насърчаването на позицията на сътрудничество може да донесе възможности. Въпреки че в БРИКС съществуват противници като Русия, Китай и Иран, приятелските отношения с държави като Египет, ОАЕ, Саудитска Арабия и Индия предлагат потенциални възможности за сътрудничество.
Тъй като много държави изразяват интерес към присъединяване към БРИКС, признаването на огромния потенциал на тази промяна на парадигмата става изключително важно. Тази икономическа сила е едва в началото на своето съществуване и е готова да окаже значително влияние на световната арена.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.