15-ата среща на върха на БРИКС в Йоханесбург отбеляза значително разширяване, като Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства бяха поканени за пълноправни членове.
Включването на Саудитска Арабия има значителна икономическа тежест като основен производител на петрол. С амбициите си да намали зависимостта си от суровия петрол, потенциалните търговски ползи за Кралството от водещи потребители като Китай и Индия са значителни. Освен това добавянето на ОАЕ и Иран увеличава дела на БРИКС в световното производство на петрол от 19% на 41%.
Разширяването оказва значително влияние върху господстващото положение на щатския долар. Съществуващите членове се застъпват за двустранна търговия в съответните си валути, като се стремят към споразумения без долар. Въпреки статута на долара като световна резервна валута, намаляването на зависимостта от него набира сила, особено като се има предвид използването му в над половината от световната търговия.
Многостранните инициативи за развитие също отбелязват промяна, като Новата банка за развитие на БРИКС се застъпва за каузите на развиващите се страни. Фокусът на тази институция върху инфраструктурата и приобщаващото развитие предлага алтернативен модел, който потенциално може да осигури по-голямо икономическо влияние на развиващите се страни.
Очертават се предизвикателства, включително необходимостта от съгласуване на различните икономически интереси на разширената група. Сътрудничеството обаче продължава да бъде от основно значение за напредъка на блока.
С разрастването на БРИКС реакцията на Запада може да бъде ограничена, но насърчаването на позицията на сътрудничество може да донесе възможности. Въпреки че в БРИКС съществуват противници като Русия, Китай и Иран, приятелските отношения с държави като Египет, ОАЕ, Саудитска Арабия и Индия предлагат потенциални възможности за сътрудничество.
Тъй като много държави изразяват интерес към присъединяване към БРИКС, признаването на огромния потенциал на тази промяна на парадигмата става изключително важно. Тази икономическа сила е едва в началото на своето съществуване и е готова да окаже значително влияние на световната арена.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.