Японското правителство одобри стартъпи, които могат да използват криптовалутни токени като алтернативно средство за публично финансиране, различно от традиционния фондов пазар.
Тази промяна, целяща диверсифициране на източниците на приходи за нововъзникващите предприятия, означава прогресивната позиция на Япония по отношение на дигиталните активи и нейната отдаденост на развитието на Web3 технологиите.
Освен това неотдавнашните регулаторни мерки на Япония са част от по-широкообхватни усилия да остане в челните редици на приемането на криптовалути.
По-специално, Законът за ограничено партньорство за инвестиции в страната урежда този пионерски метод на капиталово финансиране. Съгласно този закон съдружниците с ограничена отговорност вече могат да предлагат дялове на съдружници с неограничена отговорност, което предвещава нова ера в набирането на средства.
Проактивната позиция на Япония обаче се корени в нейния исторически контекст. Някога дом на Mt. Gox, най-голямата борса за Биткойн в света, Япония оттогава усъвършенства своите разпоредби за криптовалутите.
В началото на юни страната въведе и законодателство, отнасящо се до стабилните монети, което позволява на банките и доверителните дружества да емитират тези токени. Вследствие на това стабилните монети, обезпечени с йени, отбелязаха рязък скок в популярността си, натрупвайки обем на транзакциите от $500 милиарда.
На световната сцена подходът на Япония е в рязък контраст с този на САЩ. Докато японските стартъпи се радват на новооткрита свобода при набирането на средства, Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на САЩ запазва строгата си позиция. Ripple Labs, например, наскоро се сблъска със съдебен контрол за своите продажби на XRP, които съдия сметна за нарушение на американското законодателство за ценните книжа. Освен това SEC продължава да се бори с проекти, които заобикалят протоколите за регистрация на токени.
Докато светът се бори с бързо развиващия се пейзаж на криптовалутите, Япония установява уникална позиция, постигайки баланс между иновациите и регулирането. Както неотдавна подчерта японският министър-председател Фумио Кишида, нацията остава твърдо убедена в трансформиращия потенциал на Web3. Ето защо, с продължаващите стъпки на Япония, е очевидно, че страната не просто се адаптира към дигиталната ера, а е начело на движението.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.