Membrance Finance твърди, че EUROe е първата в Европа регулирана от Европейския Съюз мрежа за стабилни монети и плащания с пълен резерв.
На 2 февруари базираната във Финландия финтех компания Membrance Finance стартира EUROe, за която твърди, че е първата регулирана от Европейския Съюз стабилна монетна и платежна мрежа.
EUROe получи лиценз за институция за електронни пари от финландския орган за финансов надзор (FIN-FSA) и се подготвя да се съобрази и с очакваното европейско законодателство.
Понастоящем протоколът работи на блокчейна на Етериум (ETH) и позволява на потребителите да прилагат самоизпълняващи се смарт договори. Екипът на проекта има за цел в бъдеще да добави поддръжка на повече блокчейни.
Според информацията EUROe функционира като стабилна монета с пълен резерв, трансформирайки фиатното евро в дигитална валута, обвързана в съотношение 1:1. След това фиатните резерви на валутата се съхраняват във финансова институция или банка, разположена в Европа с гаранция от Membrance Finance, че тези средства няма да бъдат похарчени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: 2,000% скок предвиждат от Ark Invest
Юха Вийтала, главният изпълнителен директор на компанията зад проекта, сподели:
Искаме да донесем децентрализираното финансиране на всички и да улесним максимално европейците да използват валута, на която имат доверие и която познават.
Той добави, че стартирането е в резултат на две години упорита работа за изграждане на най-стабилните европейски платежни системи, отговарящи на регулаторните изисквания. Вийтала смята, че такива системи позволяват да се използват иновациите в областта на децентрализираните финанси и други нововъзникващи технологии.
Stripe официално навлиза в пространството на стабилните монети, което бележи началото на нова глава за глобалния гигант в областта на плащанията.
Според няколко публикации в социалните медии, платежният гигант Stripe се готви да пусне на пазара платежен продукт, базиран на стабилни монети.
Binance прави значителен напредък в преодоляването на пропастта между традиционните финанси и развиващия се крипто пазар.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.