Девет големи икономики ускоряват програмите си за дигитална валута на централната банка (CBDC), с цел да заменят парите в брой с централизирани дигитални пари.
Тези системи, управлявани от правителствата, приличат на криптовалутите, но са създадени за пълен надзор и контрол на финансовите транзакции. Промяната може да застраши както доминацията на американския долар, така и неприкосновеността на личния живот на гражданите по целия свят.
Глобалното внедряване отразява фокуса върху контрола
Други страни, включително Саудитска Арабия, Сингапур, Южна Африка и еврозоната, също изграждат системи, които дават приоритет на проследяването на самоличността и достъпа на правителството до дейността на потребителите.
Тези инициативи представляват координиран глобален преход към дигитални валути с безпрецедентен държавен контрол. Като заменят физическите пари, CBDC централизират финансовата власт, ограничават поверителността и могат да преобразуват глобалната финансова система, което потенциално може да подкопае както криптовалутите, така и американския долар.
Авторът на книги за лични финанси Робърт Кийосаки алармира, че тази година може да донесе икономически срив, какъвто съвременните пазари не са виждали досега.
След като напрежението в Близкия изток ескалира вследствие на американските удари по ирански ядрени съоръжения, Техеран се обърна към Москва за подкрепа.
Известният икономист Стив Ханке счита, че американската икономика вече се движи към рецесия, подтикната от свиващото се парично предлагане и нарастващата политическа нестабилност.
Ликвидаторите на FTX подадоха силно възражение срещу иск за милиарди долари от фалиралия хедж фонд Three Arrows Capital (3AC), като твърдят, че искането се основава на преувеличени и подвеждащи цифри.