Президентът на Панама, Лаурентино Кортизо, оповести публично позицията на страната по отношение на крипто. Кортизо категорично отхвърли крипто законодателството, докато не бъдат въведени адекватни проверки за наблюдение на измамите.
Законопроект за узаконяване на използването и функционирането на криптовалути беше приет още през април от законодателното събрание на страната. Президентът Кортизо обаче отказа да подпише законопроекта. Въпреки това, нещата могат да се променят, ако предложените от него условия бъдат изпълнени.
Панама беше обявена за некомпетентна в прилагането на политиката от FATF, която действа като глобален надзорен орган за прането на пари и финансирането на тероризма. Правителството, ръководено от Кортизо, обеща да промени приливите и отливите и да даде на нацията нова международна идентичност.
Законопроектът сам по себе си има изгледи да бъде движеща сила в националната икономика, ако бъде приет в закон. В това, което се очаква да бъде ключово развитие, законопроектът се надява да въведе блокчейн технологията като платформа за водене на публични записи.
Стабилната икономика на Панама има риск да бъде вероятната дестинация за трафик на наркотици, особено като се имат предвид страните, с които граничат. Кортизо се опитва да изгради финансово чиста нация и не желае да се втурне в нещо, което може да изложи страната.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво да очакваме от дискусията „CBDC:Авангарда на финансите“?
Въпреки че законопроектът допълнително ще укрепи вече развита икономика под формата на инвестиции от технологични компании, Кортизо не се повлиява. Той изрази задоволство от икономиката и докато законопроектът не бъде защитен от пране на пари, той може да бъде санкциониран и да бъде наложено вето.
В световен мащаб има надигаща се вълна дали крипто трябва да се приема или не. С почти безкрайния възход и спад на пазара на криптовалути, случаят за приемане или забрана е глобален въпрос на дебат.
След продължаващата криза с Украйна Русия ще направи голяма крачка към законодателството. Твърдата позиция на нацията относно приемането на криптовалути е преразгледана. В докладите приемането е въпрос на това кога, как и адекватни разпоредби.
Пакистан е друга страна, която преразглежда позицията си относно законодателството за криптовалути. За разлика от Русия, планът е да се отхвърли законодателството за управлявана от крипто икономика. Въпреки това бяха създадени комисии, които да проучат бъдещите последици от плана. В същото време Биткойн е законно платежно средство в Салвадор и Централноафриканската република.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.