Централноафриканската република гласува да направи Биткойн законно платежно средство.
Това я прави първата страна в Африка, която прави това, и втората в световен мащаб, след Салвадор.
Централноафриканската република прие Биткойн като средство за плащане, тъй като Народното събрание на страната единодушно гласува законопроект, който легализира крипто, предлага регулаторна рамка и приема Биткойн като законно платежно средство.
Това прави Централноафриканската република първата държава на континента, която приема BTC като валута.
Икономиката на Централноафриканската република се нуждае от известно спасяване, така че служителите на страната се съгласиха да използват Биткойн и криптовалута за стимулиране на икономиката, заедно с използването на технологии за общото ѝ дигитализиране.
Той се присъединява към Ел Салвадор в превръщането на Биткойн в законно платежно средство и вероятно ще бъде подложен на известен контрол от глобални организации.
Законопроектът е внесен от министъра на дигиталната икономика, пощенските услуги и телекомуникациите Гурна Зако и министъра на финансите и бюджета Каликсте Нганонго.
Някои от официалните лица казаха, че инвестирането в нови технологии и криптовалути ще бъде в полза на гражданите, въпреки че не е ясно какви ще бъдат по-широките решения.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн (BTC) изглежда 'подценен’, твърди анализатор
Има няколко предимства, от които правителството може да се възползва, за да стимулира икономиката. Смарт договорите могат да бъдат използвани в множество случаи на употреба и това наистина може да ускори и намали цената на някои основни процеси.
Централноафриканската република следва Ел Салвадор в приемането на Биткойн като законно платежно средство. Това е противоречива позиция за повечето съществуващи финансови институции и правителства, които се опасяват, че това ще задълбочи макроикономическите рискове. Световната търговска организация (СТО) и Международният валутен фонд (МВФ) повториха точно това.
Държавите, които са направили Биткойн законно платежно средство, казват, че той може да подобри техните икономики и да въведе нова ера на дигитализация. Това все още предстои да бъде напълно доказано, въпреки че все още е рано за Ел Салвадор, който оглавява това движение.
Други страни ще търсят информация в Ел Салвадор и Централноафриканската република за това как се развиват техните експерименти.
Компанията за добив на Биткойн MARA Holdings (MARA) стартира ново предлагане на акции на стойност $2 милиарда, продължавайки стратегията си за придобиване на ВТС директно от пазара.
В неделя, 30 март, цената на Биткойн се понижи, като за кратко достигна $82,000.
Анализаторът на CryptoQuant „Maartunn“ подчерта едно интригуващо развитие, което допринесе за нарастващите мечи настроения на крипто пазара: Внезапното движение на 8,000 BTC, които са били неактивни в продължение на пет до седем години.
Питър Шиф, известен критик на Биткойн и реномиран икономист, отново се насочи към водещата криптовалута.