НАЧАЛО Други

Петрол: Саудитска Арабия очаква възстановяване на цените – възможно ли е?

03.07.2023 9:00 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Петрол: Саудитска Арабия очаква възстановяване на цените – възможно ли е?

Саудитска Арабия и други участници на петролния пазар, които залагат на възстановяване на цените на петрола, получиха предупреждение, че тези очаквания може да не са реалистични.

В опит да намали предлагането, богатото на петрол кралство наскоро ограничи добива си на петрол. Саудитските официални лица смятат, че по-късно тази година търсенето ще надхвърли производството, което ще доведе до поскъпване и увеличаване на печалбите на производителите на петрол. Както Международната агенция по енергетика, така и банките на Уолстрийт споделят това мнение, като прогнозират потенциално възстановяване на търсенето през втората половина на 2023 г.

Сегашното състояние на петролния пазар обаче противоречи на тези оптимистични прогнози. Ключов пазарен показател, основан на разликата в цените между договорите за доставка на петрол с различни дати, показва, че доставките ще останат достатъчни в продължение на няколко месеца. През последните дни цените на договорите за незабавни доставки на петрол сорт Брент са с отстъпка в сравнение с тези за бъдещи доставки, което показва, че има повече от достатъчно предлагане за задоволяване на търсенето. Тази ситуация, известна като “contango”, оспорва убеждението за предстоящи ограничения в предлагането.

Динамиката на петролния пазар оказва съществено влияние върху световната икономика, тъй като служи като отражение на нейното състояние. Растежът на Китай, който е основен играч, се забави, а Германия, която обикновено е силен фактор в Европа, проявява признаци на слабост.

Наскоро Световната банка прогнозира забавяне на световния икономически растеж през втората половина на тази година поради продължаващата висока инфлация и повишаващите се лихвени проценти. Прогнозата на Световната банка за тази година е за растеж от 2.1%, което е по-малко от 3.1% през предходната година.

Грег Нюман, главен изпълнителен директор на базираната в Лондон брокерска компания Onyx Capital Group, изрази загриженост относно тези мечи настроения, като подчерта изненадващата устойчивост на цените на сорта Брент. Нюман очаква низходяща промяна в цените на сорта Брент, като потенциално те могат да достигнат диапазона от $58 до $62 за барел.

Това предполага, че на Саудитска Арабия, вторият по големина производител на суров петрол в света след САЩ, може да се наложи да предприеме по-драстични мерки за повишаване на цените в условията на вяло търсене, по-високи лихвени проценти и неочаквано нарастване на производството на петрол от САЩ, Иран и Русия.

Говорителят на саудитското министерство на енергетиката не предостави никакъв коментар в отговор на тези събития.

Икономистите отбелязаха, че възстановяването на Китай е по-бавно от първоначално предвиденото. Въпреки че Пекин въведе мерки за стимулиране на растежа, инвеститорите смятат, че тези усилия са недостатъчни, за да предизвикат значително нарастване на търсенето на суровини.

Въпреки предишните съкращения на производството от страна на картела ОПЕК+, ръководен от Рияд, цените на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 13% през първата половина на годината и понастоящем са около $75 за барел. В резултат на това американските шофьори са облагодетелствани от по-ниските цени на бензина в началото на летния туристически сезон. 

Средната цена на обикновения бензин е около $3.54 за галон преди Деня на независимостта, което е с над $1.30 по-евтино в сравнение със същия период на миналата година.

Марван Юнес, главен инвестиционен директор на хедж фонда Massar Capital Management, отбеляза отслабване на потреблението на горива както в Китай, така и в Европа. Юнес също така подчерта, че значителна част от почти рекордния внос на суров петрол в Китай изглежда е насочена към стратегическите резерви.

Въпреки това, според Юнес от Massar, всяко покачване на суровия петрол може да бъде краткотрайно. Голямо препятствие е спадът в производството на нефтохимически продукти, който е част от спада в производството. Рафинериите губят пари за всеки произведен барел нафта, която е съставка на пластмасите. Затова те намаляват покупките на суров петрол, необходим за производството на петролния продукт.

По-високите лихвени проценти насърчиха рафинериите да продават запаси от петрол, като увеличиха разходите за съхранение, което натежа върху цените. Като прибавим и рязкото увеличение на износа на ирански петрол в хода на преговорите с Вашингтон, някои анализатори стават все по-мрачнo настроени.

Източник: TheWallStreetJournal

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето какво може да нарани Русия повече от тавана на цените на петрола

Санкциите в отговор на нахлуването в Украйна доведоха до значителен спад в приходите на Русия от суров петрол през 2022 и 2023 г.

17.05.2024 6:00 2 мин. четене

Блокчейн платформата Oasys обяви партньорство с финтех гиганта SBI

SBINFT Market, подразделение на японската SBI Group, разшири поддръжката си, за да включи както L1, така и L2 блокчейн мрежи в рамките на екосистемата Oasys.

17.05.2024 5:00 1 мин. четене

“Кралят на вътрешната търговия” разкри последните си ходове

Сенатор Томи Тъбървил наскоро направи значителни движения в търговията с акции, на обща стойност приблизително $2.2 милиона, голяма част от предполагаемото му нетно състояние от $11.76 милиона.

17.05.2024 2:00 1 мин. четене

Краят на Федералния резерв – нов законопроект заплаха за централната банка

Американският депутат Томас Маси обмисля да внесе законопроект за премахване на Федералния резерв, което предизвика разнообразни реакции в крипто общността.

16.05.2024 22:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.