Централните банки агресивно повишават лихвените проценти с цел да преборят упоритата инфлация, докато цените на облигациите се понижават.
Пандемията беше последвана от руското нахлуване в Украйна и увенчана с енергийна криза в Европа и нарастваща глобална инфлация.
Тъй като през изминалата седмица глобалните облигации загубиха още $1.2 трилиона от стойността си, на 25 септември Холгер Жаепиц от Welt сподели в Twitter, за да обяви спукването на облигационния балон, тъй като общите загуби на облигациите надхвърлиха $12.2 трилиона.
Изглежда, че балонът на пазара на облигации се спука. Стойността на глобалните облигации се срина с още $1.2 трилиона тази седмица, с което общите загуби от АТЗ достигнаха $12.2 трилиона.
Looks like the bond market bubble has burst. The value of global bonds has plunged by another $1.2tn this week, bringing the total loss from ATH to $12.2tn. pic.twitter.com/JMBAGhdDlZ
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) September 25, 2022
Инвеститорите понасят големи загуби, тъй като се опитват да наваксат с прогнозите на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) за лихвените проценти, които изглежда сочат към още един кръг от агресивни повишения на лихвените проценти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Активът е изправен само срещу насрещни ветрове
Тези движения принудиха валутните търговци да подкрепят щатския долар, като активно форсираха изтеглянето на други активи.
Междувременно главният стратег на CaxtonFX Майкъл Браун заяви, че освен стратегията на Фед, всичко останало на пазара в този момент е просто шум. Той очаква разпродажбите да продължат.
Посланието на Фед в сряда беше ясно, че лихвените проценти се повишават повече, отколкото пазарът оцени, и че политиката ще остане рестриктивна за продължителен период от време, вероятно през цялата 2023 г. – в тази среда е почти невъзможно да бъдеш лонг на акции или да искаш да купуваш държавни ценни книжа; следователно разпродажбата и на двете не е изненада и би трябвало да продължи.
Макро инвеститори като Рей Далио и Стенли Дръкенмилър от известно време предупреждават, че по-широките пазари ще се сринат поради глобалния стрес, и в известен смисъл техните призиви се оправдават в момента.
В целия свят перспективите за растеж изглеждат мрачни и за пазарните участници ще бъде най-добре да проявят търпение и бдителност в потенциално продължителен мечи пазар.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.