Милиардерът инвеститор Стенли Дръкенмилър привлече вниманието на мнозина, като сподели мрачна прогноза за фондовия пазар.
Той смята, че има голяма вероятност фондовият пазар да остане без промяна в продължение на 10 години.
По време на дискусия с Алекс Карп, главен изпълнителен директор на компанията за данни Palantir, Дръкенмилър каза:
Според мен има голяма вероятност пазарът в най-добрия случай да бъде плосък в продължение на 10 години, нещо като периода от 66 до 82 г.
Една от ключовите разлики е обръщането на глобализацията, която стимулираше високата производителност, допринасяйки за дезинфлацията. Централните банки също така възприеха като цяло разхлабени парични политики след глобалната финансова криза през 2008 г., за да стимулират растежа, но сега затягат позицията си.
Досега през тази година Федералният резерв осъществи четири повишения на лихвените проценти и вероятно ще продължи да ги повишава, за да укроти инфлацията.
Дръкенмилър шегувито коментира:
Сега те са като реформирани пушачи.От печатане на куп пари, подобно на шофиране на Порше с 200 мили в час, те не само свалиха крака от газта, но и просто натиснаха спирачките.
В резултат на това печалбите на бичия пазар на акции вероятно ще намалеят, твърди Дръкенмилър, който е бивш водещ портфолио мениджър на Quantum фонда на Джордж Сорос.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Може ли Етериум да детронира Биткойн?
Фондовите пазари са склонни да падат, когато лихвените проценти се повишават, тъй като по-високите лихви могат да засегнат печалбите на компаниите. Това намалява привлекателността на акциите в сравнение с активи като облигациите, които са по-малко рискови.
Въпреки мрачните прогнози, в условията на стагнация може да има и положителни страни, каза Дръкенмилър.
“Хубавото е, че имаше компании, които се справиха много, много добре в тази среда тогава”, каза Дръкенмилър, визирайки периода на стагнация на фондовия пазар от 1966 до 1982 г. “Тогава са създадени Apple Computer и Home Depot.”
Съобщава се, че през 2024 г. борсата за криптовалути Kraken ще представи нова услуга за търговия с акции.
На Уолстрийт се очаква намаляване на прогнозите за корпоративните печалби, което от своя страна може да се отрази на пазара на акции.
В неотдавнашно интервю Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, изрази загриженост относно готовността на световната икономика за потенциален сценарий на повишаване на основните лихвени проценти на Федералния резерв до 7%.
Много бизнес лидери изживяват целия си живот, без да участват в международни инциденти. Илон Мъск обаче се оказа в центъра на два такива инцидента само за този месец.