В края на октомври 2023 г. пазарът на криптовалути преживя значителен подем, задвижван от Биткойн (BTC) - водещата криптовалута в световен мащаб.
Това рали доведе до значителен приток на средства, като тласна различни монети и токени да достигнат най-високите си стойности за повече от година.
Заедно с повишената пазарна активност обаче се появиха отново измами и хакове, свързани с криптовалути. Наблюдателите в общността на дигиталните активи забелязаха ръст на незаконните дейности, подчертан от предупрежденията на институции като британската Lloyds Bank относно често срещани крипто измами.
Въпреки първоначалните схващания, свързаните с крипто незаконни дейности продължиха успоредно с възраждането на пазара. С наближаването на Новата година бе съставем списък със значимите инциденти от всяко тримесечие на 2023 г.
Извършена на 13 март 2023 г. атаката с флаш заеми на Euler Finance се очертава като най-значимата крипто хакерска атака за годината. Възползвайки се от ликвиден недостатък във функцията DonateToReserve, нападателят открадна около $197 милиона под формата на DAI, обвит Биткойн (wBTC), USDC и стейкнат Етериум (stETH). Изненадващо, нападателят призна за хакерската атака и върна откраднатите активи срещу обезщетение.
Атаката срещу Multichain, случила се през юли, отрази мащаба на инцидента с Euler Finance, но нямаше положителна развръзка. Чрез неразрешени големи тегления протоколът за мост между веригите загуби $125 милиона в криптовалута. По-голямата част от източените активи идваха от моста Fantom, включително USDC, Dogecoin (DOGE), Tether (USDT), обвит Биткойн (wBTC) и обвит Етериум (wETH). По-късно Multichain обяви спирането на работата си поради атаката.
На 5 септември PeckShield, компания за блокчейн сигурност, съобщи, че портфейлите, свързани с онлайн крипто казиното Stake.com, са били изпразнени от активи на стойност приблизително $41 милиона. Нападателите, потенциално свързани със севернокорейската Lazarus Group според доклад на ФБР, са взели различни криптовалути като ETH, Polygon (MATIC) и BNB.
Между октомври и декември индустрията на криптовалутите претърпя значителни загуби поради хакове. Един открояващ се инцидент се случи на 14 декември – атаката на Ledger Connect Kit. Използвайки зловреден код, вмъкнат в Ledger Connect Kit v1.1.7, нападателят получи достъп до портфейлите на потребителите, компрометирайки платформи като SushiSwap, Zapper и Revoke.cash.
Загубени бяха активи на стойност близо $600,000, но Ledger бързо се намеси, за да предотврати по-нататъшни щети. Компанията обеща да възстанови разходите на засегнатите потребители, да разследва задълбочено инцидента, да отстрани основните уязвимости и да подобри цялостните мерки за сигурност.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.