Дългогодишните отношения между Съединените щати и Саудитска Арабия са изправени пред сериозни предизвикателства през годините.
Въпроси като петролното ембарго от 1973-1974 г. и терористичните атаки от 11 септември обтегнаха връзките. В последно време традиционната зависимост от саудитския петрол намаля, което доведе до съмнения в Рияд относно ангажимента на Америка към тяхната сигурност.
Под ръководството на Мохамед бин Салман Саудитска Арабия се стреми към сътрудничество със Съединените щати, но също така се стреми да засили дипломатическите, икономическите и свързаните със сигурността връзки с Китай, Русия и други глобални участници. Забележително е, че Рияд избра да координира намаляването на производството на петрол с ОПЕК+, вместо да се вслуша в призивите на САЩ да увеличи производството след нахлуването на Русия.
Настоящият конфликт между Израел и Хамас внесе нова динамика. Както Саудитска Арабия, така и администрацията на Байдън се стремят към нормализиране на отношенията с Израел – процес, който е забавен, но не и прекъснат от конфликта. Рияд би могъл потенциално да играе решаваща роля в постконфликтната среда.
Що се отнася до войната в Украйна, Саудитска Арабия се позиционира като важен участник в посредничеството при мирните преговори. През август 2023 г. те бяха домакини на мирна среща на върха с участието на над 40 държави, с което демонстрираха дипломатическите си амбиции.
Макар че Саудитска Арабия осъжда използването на сила от страна на Русия и подкрепя резолюциите на ООН срещу инвазията, тя се въздържа да се присъедини към водените от Запада санкции и не е предоставила военна помощ на Украйна, като вместо това се фокусира върху хуманитарна и енергийна помощ.
По отношение на връзките с Китай Саудитска Арабия вижда възможности за взаимна изгода. Двете държави са установили всеобхватно стратегическо партньорство, което надхвърля рамките на търговията и включва инфраструктурни проекти и трансфер на технологии. Забележително е участието на Китай в икономическата диверсификация на Саудитска Арабия, която се отказва от петрола.
Освен това отношенията в областта на сигурността между Саудитска Арабия и Китай се развиват, като се характеризират с покупки на оръжие и съвместни военни учения. Въпреки че САЩ остават основният благодетел на Саудитска Арабия в областта на сигурността, опасенията относно надеждността на САЩ по въпросите на регионалната сигурност накараха Рияд да задълбочи връзките си с други сили.
В обобщение, Саудитска Арабия се ориентира в сложните отношения със САЩ, Китай и други световни сили, като се стреми да балансира икономическите интереси, опасенията за сигурността и дипломатическите амбиции в бързо развиващия се геополитически пейзаж.
Резултатът от тази динамика остава несигурен и подходът на Саудитска Арабия може да продължи да се развива в отговор на променящите се глобални реалности.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.