Световните банкови лидери изразиха загриженост относно потенциалния произход на следващата финансова криза, като наблегнаха на ескалиращото геополитическо напрежение и призрака на по-строгите регулации.
Срещата на върха за инвестиции на глобалните финансови лидери, организирана от паричния орган на Хонконг, събра над дузина видни ръководители, за да обсъдят предизвикателствата пред финансовия сектор.
Председателят и главен изпълнителен директор на Morgan Stanley Джеймс Горман предположи, че следващата криза може да произтече от геополитически или политически фактори, без да уточнява подробности. Продължаващите конфликти като ситуацията в Израел и Газа и войната между Русия и Украйна, както и напрежението между САЩ и Китай, допринасят за повишаване на глобалната икономическа несигурност.
Главният изпълнителен директор на Deutsche Bank Кристиан Шевгинг призна настоящата устойчивост на пазара в условията на глобални събития, но изрази загриженост, че внезапно нарастване на геополитическото напрежение може да наруши тази стабилност. Непредсказуемостта на подобни събития продължава да бъде сериозна тревога за банковите ръководители.
Разсъждавайки върху минали кризи, ръководителите обсъдиха отговора на централните банки на глобалната банкова криза от 2008-2009 г., като се съсредоточиха върху усилията за предотвратяване на повторение на кризата и стабилизиране на регионалните банки в САЩ. Продължаващото геополитическо напрежение усложнява макроикономическите перспективи.
Банковите лидери се обединиха в изразяването на загриженост относно строгите банкови регулации, особено предложението „Базелски край“ от юли, което призовава за по-големи капиталови резерви за намаляване на рисковете. Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон разкритикува правилата като прекалено рестриктивни и потенциално вредни за икономическата активност и растежа.
В САЩ регулаторните органи предложиха по-строги капиталови изисквания за големите банки в отговор на масовото изтегляне на средства от по-малките банки в началото на годината. Банковата индустрия оспорва необходимостта от значително увеличение на капитала.
Председателят на UBS Group Колм Келехер предположи, че следващата криза може да възникне в сенчестия банков сектор, който управлява все по-голяма част от световните активи. Келехер подчерта, че е важно да се обърне внимание на размера на големите банки, тъй като натискът върху системата може да доведе до борба с по-малко конкурентни играчи, което ще затрудни прогнозирането на характера на следващата криза.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.