Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк алармира за възможна рецесия в САЩ, предупреждавайки, че спадът може би вече е започнал.
В интервю за CNBC Финк посочи нарастващото икономическо напрежение и протекционистките търговски политики – особено митата на президентa Тръмп – като основни фактори за това, което според него е бавно свиване на икономиката.
Макар че страховете от рецесия обикновено стряскат традиционните пазари, крипто инвеститорите може да имат повод за радост. Очертаващото се забавяне би могло да накара Федералния резерв да промени курса на затягане на паричната политика, което потенциално би отприщило нова вълна от ликвидност. Според анализаторите този сценарий може да бъде основен катализатор за дигитални активи като Биткойн.
Забележките на Финк следват подобни прогнози на големи институции на Уолстрийт, включително JPMorgan, Deutsche Bank и Goldman Sachs. На децентрализирани пазари за прогнози като Kalshi и PolyMarket трейдърите също така все по-често залагат, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Като добавят гориво към крипторазказа, последните икономически данни сочат облекчаване на инфлацията. Индексът на цените на производител през март се понижи с 0.4% на месечна база – доста под очакванията – докато индексът на потребителските цени достигна 2.4% на годишна база, което е по-меко от оценката на Уолстрийт за 2.6%.
В съчетание с отслабващия щатски долар, който сега е на тригодишно дъно, данните засилват очакванията за намаляване на лихвените проценти. Главният оперативен директор на Bitwise Мат Хуган смята, че слабостта на долара може да стимулира Биткойн в краткосрочен план – и потенциално да отвори вратата на BTC да се наложи като алтернативен глобален резервен актив в дългосрочен план.
Тъй като несигурността е надвиснала над икономиката като цяло, инвеститорите в криптовалути може да се окажат на ръба на нов бичи цикъл, подхранван не от хайп, а от макроикономически промени.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.