Правителствата по света може да започнат да ограничават използването на Биткойн и други криптовалути, предупреди изпълнителният директор на топ крипто борса.
Редица служители – от министъра на финансите на САЩ Джанет Йелън до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард – алармират за използването на Биткойн за пране на пари, финансиране на тероризъм и други незаконни дейности.
“Мисля, че може да има някакви репресии“, каза Джеси Пауъл, главен изпълнителен директор на Kraken, пред CNBC в интервю. Криптовалутите напоследък нараснаха, като миналия месец Биткойн достигна рекордно висока цена от над $61,000. Към момента на писане флагманската криптовалута се търгува на близо $63,000.
Kraken е четвъртата по големина борса за дигитални валути в света по отношение на обема на търговията.
Фирмата обмисля да стане публична чрез директен листинг – подобно на Coinbase – през следващата година, след като постигна рекордни обеми на търговия през първото тримесечие.
Coinbase бе оценен на близо $66 милиарда при обявяването на референтната цена на NASDAQ. Крипто инвеститорите приветстваха дебюта на компанията на фондовия пазар като основен етап за индустрията след години на скептицизъм от Уол Стрийт и регулаторите.
И все пак, шефът на Kraken смята, че регулаторната несигурност около крипто няма да изчезне скоро. Неотдавнашно правило за борбата с пране на пари, предложено от правителството на САЩ, ще изисква хората, които държат крипто в частен дигитален портфейл, да се подлагат на проверка на самоличността, ако извършват транзакции от $3,000 или повече.
“Нещо подобно може наистина да навреди на крипто и да убие оригиналния случай на използване, който просто трябваше да направи финансовите услуги достъпни за всички“, каза Пауъл.
Криптовалутите като Биткойн често са свързани с незаконни дейности поради факта, че хората, които извършват транзакции с тях, го правят под псевдоним – можете да видите къде се изпращат средства, но не и кой ги е изпратил или получил.
Има признаци, че използването на крипто за незаконни цели може да намалява. Незаконната дейност представлява едва 0,34% от целия обем на крипто транзакции през миналата година, според компанията за блокчейн анализи Chainalysis. Това беше по-малко от около 2% година по-рано.
“Надявам се, че американските и международните регулатори не гледат тесногърдо на този въпрос“, каза Пауъл.
“Някои други страни, особено Китай, приемат крипто много сериозно и имат много дългосрочни виждания.“
Главният изпълнителен директор на Kraken смята, че САЩ са по-“късогледи” от другите нации и “податливи” на натиска на бизнесите – с други думи, банките – които “ще загубят от превръщането на крипто в голяма работа“.
“Също така мисля, че може да е твърде късно“, добави Пауъл.
“Може би духът е излязъл от бутилката и само опитът да го забрани в този момент би го направил по-привлекателен. Със сигурност ще изпрати съобщение, че правителството виждат това като превъзходна алтернатива на собствената си валута.“
САЩ не са единствената държава, която обмисля строги нови правила за крипто. Например в Индия правителството обмисля закон, който да забрани криптовалутите и да накаже всеки, който ги държи или търгува.
Седем големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Bank of America, очакват златото да достигне нови върхове до 2025 г.
Взаимодействието с регулаторните органи е от съществено значение за индустрията за добив на Биткойн (BTC).
Кредиторите на FTX в еврозоната ще получат плащания в евро въз основа на цените при затваряне на пазара през 2022 г., плюс такси за обработка в размер до 30%.
Анатолий Яковенко, главен изпълнителен директор и съосновател на „Solana“, открито отправи критики към администрацията на Байдън, особено по отношение на неуспеха ѝ да насърчи създаването на работни места.