НАЧАЛО Други

Криптовалутите и място им в световната икономика

02.06.2019 16:40 6 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Криптовалутите и място им в световната икономика

Световната икономика се намира в преломен момент.

Финансовите пазари стават все по-нестабилни и почти неизбежно се насочваме към повторение на това, което се случи 2007-2008 година – криза, която въведе дисбаланс по цялото земно кълбо за много години напред.

Десетилетие след началото на икономическия срив, политиците и законодателите убеждават света, че оттогава е минало много време и че в момента системата е много по-безопасна. Банките намалиха рисковете, които предприемат, а регулаторите се стремят към прозрачност и отчетност. Но дали това е истина? Дали наистина финансовата система е стабилизирана и подобрена?

Имайки предвид, че това вече се е случвало в историята, могат да се извлекат много поуки и този път да се подходи по по-прагматичен начин. Но дали ще е достатъчно? Какво ще стане ако финансовата криза “изкочи от друг ъгъл”?  Ако се случи някоя масивна кибер атака, която да срине пазарите? И най-важния въпрос – способно ли е правителството на Тръмп да се справи с подобна ситуация, ако това се случи?

Какво се случва с търговските взаймоотношения между Китай и САЩ?

Mного хора си мислят, че разбират мотивите зад това какво и защо поражда тази търговска война между САЩ и Китай. Предполага се, че американците искат да ограничат вноса на некачествени и фалшиви стоки в страната, като същевременно защитават страната си от пробиви в сигурността. Taксите за китайски стоки на стойност над $200 милиарда бяха увеличени от 10% над 25%. Правителството на САЩ също разследва и стоки за още $300 милиарда, които също могат да бъдат подложени на това увеличение.

Китайския производител на мобилни телефони Huawei, е един от лидерите в разработването на 5G мрежа. Технологично напредналата компания обаче е “опасност за ценната информация, която притежава американското правителство”. Правителството на САЩ реши, че трябва да се ограничи влиянието на компании като Huawei в щатите. От тук следва и добавянето ѝ в списъка с фирми, за които се изисква официално разрешение ако искате да имате бизнес партньорство с тях.

След тази новина, Google спря достъпа на Huawei до Android, кoeто сериозно се отрази на потребителите на смартфона на територията на САЩ – техните нови телефони няма да могат да се актуализират и в близкото бъдеще ще бъдат безполезни и несъвместими.

Имайки предвид обаче, че Китай е най-големия купувач на американските държавни облигации, това може и да не се окаже най-печелившия ход на Тръмп. Все пак си представете Китай да продадат тези $1,17 трилиона в облигации – това ще затрудни издаването на кредити, което ще забави значително процесите на икономически растеж. Тогава наистина правителството на САЩ ще бъде изправено пред сериозен проблем.

Имотна криза

Да не забравяме и причината за финансовата криза, която започна миналото десетилетие. Ипотечни кредити се отпускаха на всеки един гражданин в САЩ, с минимални лихвени проценти, което доведе до надуването на балона. Най-обикновените граждани от ниската и средната класа се сдобиха с по няколко апартамента – и в този момент хората започнаха да се питат: Как може един обикновен касиер в супермаркет да притежава луксозна вила на плажа, както и редица апартаменти в града?

Това обаче плъзна по-целият свят. Дори и в България. Цените по нашите ширини се повишиха значително. Разликата тук е, че ние не предлагаме спасение чрез “раздаване на апартаменти”, ако мога да се изразя по този начин. При нас се вижда, че един апартамент се продава или отдава под наем на значително по-висока цена – много далеч от реалната.

Наскоро стана ясно, че икономиката на Канада се намира в изключително нестабилно положение. Шансът за обезценяване на канадския долар е голям. Северният съсед на САЩ повтаря същите грешки. Няма как една страна да се развива и да е стабилна при така случващите се обстоятелства. Заеми се отпускат на всеки и то за щяло и нещяло. Хората водят щастлив и спокоен начин на живот, но докога и на каква цена? Кога ще бъде преломния момент, в който балона ще се спука?

Фондови пазари

Рекордно ниски нива бяха отбелязани и на пазарите на акции и облигации. DOW JONES, например, регистрира най-големия си спад за последните 10 години. Toва не ни ли навежда на мисълта, че надеждността на тези пазари е надценена? Пример за тази нестабилност е състоянието на Deutsche Bank, която обяви несъстоятелност. Също могат да се споменат и делата, които се водят с топ световните банки за манипулации на пазара – става въпрос за JPMorgan Chase, Barclays, Citibank, RBS, които бяха глобени с 1 милиард евро. Фактите показват, че парите на хората не са в безопасност, когато са в ръцете на банките.

Европейският съюз на прага на разпадане

Какво представлява кризата в еврозоната? Това е съвкупността от кризата на публичния дълг, банковата криза и кризата на растящата конкурентоспособност. Икономическият растеж не е правилно разделен между отделните страни членки, което води до затрудненията на някои държави.

На няколко пъти се отпускат огромни кредити на редица страни (Гърция, Португалия и Ирландия) с цел спасяването им от икономически крах. Разбира се, голяма част от тези субсидии се опрощават в последствие. Но в случай на по-мащабен срив – става въпрос за цялостната европейска икономика – тогава дали правителствата са готови да се преборят с проблема?

Европейската комисия вижда растеж на брутния вътрешен продукт с 1,6% през 2020, спрямо 1,3% за тази година. Прогнозите на Международния валутен фонд са 1,6% за тази година, като се покачват до 1,7% през 2020 година. Реално, това може да се случи само и единствено ако настоящите рискове не се материализират.

Проблеми в европейската икономика ще причинят трусове по целия свят, имайки предвид, че това е втория най-голям пазар в света. Брекзит също може да допринесе за тази нестабилност. Ако наистина се случи отделянето на Великобритания от европейски съюз, то това ще бъде момент на слабост и нестабилност за Европа, което значително ще затрудни работата, която трябва да се свърши за излизане от кризата.

Криптовалутите и тяхното бъдещо място в световната икономика

Кризата е неизбежна. Тя е част от цялостния икономически цикъл. Въпроса е как може да се минимизират щетите и накъде могат да се насочат парите? Отговорът вече го имаме – криптовалутите. В настоящият момент крипто пазара е считан за изключително волатилен и това възспира хората да инвестират в него. Но какво ще се случи когато света разбере, че именно там се крие спасението? Че когато имотният балон се спука, фондовите пазари отчетат значителен спад и повечето големи банки фалират, хората ще искат парите им да бъдат на сигурно място.

Общата пазарна капитализация на всички криптовалути добави повече от 120% през 2019 година, за да достигне повече от 270 милиарда долара.

Какво ще се случи, когато институциите, правителства, индивидите решат, че криптосферата е мястото, което ще определи положителния развой на кризата? Ако тогава търсенето се увеличи, а предлагането си остане същото, то цената на крипто активите ще се покачи експоненциално. Когато дойде този момент, им шанс да видим как тази пазарна капитализация стига до над трилион долара и тогава Биткойн ще бъде най-сигурния запас от стойност в историята на финансите.

Проблемът обаче на цялата тази интеграция и приемане на криптовалутите е иновативния им характер. Тази дигитална технология е нещо непонятно за по-голямата част от световното население. И това ни плаши.

https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Иран и ОАЕ с важни икономически споразумения

Според съобщения от информационната агенция Mehr, Обединените арабски емирства (ОАЕ) са вторият по големина търговски партньор на Иран.

05.05.2024 12:00 2 мин. четене

Колапсът на американската икономика може да е неизбежен

На фона на нарастващите опасения относно състоянието на икономиката на Съединените щати, изследователска платформа Game of Trade издаде предупреждение за потенциални тежки последици въз основа на конкретни показатели.

05.05.2024 10:00 3 мин. четене

БРИКС: Съюзът готов да открие централна банка за единна валута на държавите-членки

Съобщава се, че икономическият съюз БРИКС полага основите за създаването на собствена централна банка, която да емитира единна валута.

05.05.2024 9:00 1 мин. четене

БРИКС: Русия разкриха какво може да сложи край на долара

В отговор на продължаващите усилия за дедоларизация в рамките на алианса БРИКС, руският президент Владимир Путин привлече вниманието към потенциалната роля на петролната индустрия в Близкия изток в оспорването на господството на щатския долар.

05.05.2024 7:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.