Според съобщения от информационната агенция Mehr, Обединените арабски емирства (ОАЕ) са вторият по големина търговски партньор на Иран.
Последните събития показаха значителна крачка напред в техните икономически отношения, тъй като и двете нации участваха в обширни преговори по време на съвместна комисия за икономическо сътрудничество.
Мехрдад Базрпаш, иранският министър на пътищата и градското развитие, ръководи дискусиите заедно с представители на Иран и ОАЕ. Разговорите дадоха ползотворни резултати, завършвайки с подписването на две споразумения за сътрудничество между Барзоаш и делегация, включваща изпълнителни директори на Emirati и министъра на икономиката на ОАЕ Абдула Бин Тоук Ал Мари.
Това заседание на съвместната комисия, след десетилетно прекъсване, бележи значително постижение при управлението на президента Ибрахим Раиси. Настоящото правителство се ангажира да насърчава по-силни търговски връзки със съседните нации, както се подчертава от оптимизма на Барзпаш по отношение на потенциалния търговски обем между Иран и ОАЕ, надхвърлящ $30 милиарда чрез съвместни усилия.
Администрацията на президента Раиси постигна напредък в съживяването на съвместния комитет за икономическо сътрудничество между Иран и ОАЕ, подчертавайки своя ангажимент за подобряване на търговските отношения със съседните държави.
Скорошни данни от митническите власти на Иран разкриват, че ОАЕ се очертава като основен източник на внос на Иран, възлизащ на общо $20.8 милиарда през последната фискална година, приключваща през март 2024 г. Обратно, ОАЕ се класира като третата по големина експортна дестинация на Иран през същия период, с износ в размер на $6.6 милиарда.
В бъдеще се очаква дискусиите между министрите да задълбочат сътрудничеството в рамките на международните търговски коридори, докато представителите на частния сектор ще проучат възможностите за засилена търговия и инвестиции.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.