НАЧАЛО Други

Криптовалутата на Facebook ще тласне централните банки да издадат свои собствени токени

03.07.2019 13:03 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Криптовалутата на Facebook ще тласне централните банки да издадат свои собствени токени

Само преди няколко месеца, Августин Карстенс, генералният директор на Банката за международни разплащания (BIS), така наречената "банка за централните банки", заяви, че неговата организация не вижда никаква стойност в потенциала на дигиталните валути, издавани от централните банки. Той очевидно си промени възгледите, а навлизането на Facebook и други „големи технологични компании“ във финансовите услуги изглежда е причината.

Карстенс заяви, че BIS подкрепя “многото” централни банки, които в момента развиват или изследват дигитални валути. “И може да се окаже, че по-скоро трябва да осигурим дигитални валути на централната банка”, каза той.

Много други централни банкери отхвърлиха криптовалутите като биткойн, които са склонни да бъдат нестабилни и чиято най-популярна употреба е спекулация. Но предложената дигитална валута във Faebook, Libra, ще бъде подкрепена от фиатни пари и има за цел да поддържа стабилна стойност.

Това, както и огромният глобален обхват на Facebook, биха могли да помогнат на този продукт да пробие пазара. Facebook също не е единствената голяма технологична компания, която се сблъсква със света на финансовите услуги. В новия си годишен доклад, BIS споменава също така Alibaba, Amazon, Google и Tencent. Докладът предупреждава, че „големите технологични компании имат потенциала да станат доминиращи“ в тази област благодарение на мрежовите ефекти.

Карстенс предупреди, че цифровите валути на централните банки ще имат „голямо влияние“ върху финансовата система, като се започне с факта, че това може да ги принуди да обслужват клиенти на дребно. Традиционно, централните банки държат сметки само за търговски банки.

Потенциалните последици от подобна промяна за стабилността на световната финансова система не са съвсем ясни и Карстенс постави под въпрос стойността на централните банки, които се впускат в такава неизследвана територия.

Най-малкото е необходима нова „всеобхватна“ публична политика, за да „се отговори на влизането на големите технологични компании във финансовите услуги, за да се извлече полза от печалбите при ограничаване на рисковете“.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Рекорден сезон за пазарите на акции по целия свят

Фондовите пазари по света достигат безпрецедентни върхове. От Токио до Ню Йорк, 14 от 20-те най-големи фондови пазари в света са достигнали исторически върхове

19.05.2024 15:10 2 мин. четене

Ще успее ли среброто да надмине златото през 2024 година?

Тъй като среброто навлиза в четвъртата си поредна година на дефицит на предлагането, задвижвано от повишеното търсене в секторите на технологиите и възобновяемите енергийни източници, благородният метал достигна важни етапи, като надхвърли $30 за тройунция и достигна най-високото си ниво от повече от десетилетие.

19.05.2024 14:13 2 мин. четене

Хонконгските крипто ETF не се представят толкова добре, колкото американските

Навлизането на Хонконг на пазара на крипто борсово търгувани фондове (ETF) не оправда очакванията, като не успя да постигне успеха на базираните в САЩ спот ETF, които понастоящем притежават $55 милиарда.

19.05.2024 13:00 1 мин. четене

Tether вече държи повече американски държавни облигации от Германия

Tethe надмина на Германия по отношение на притежанията на държавни облигации на САЩ, отбелязвайки значителното си влиянието в сектора на дигиталните активи и предизвиква дискусии относно необходимостта от регулиране на стабилните монети.

19.05.2024 8:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.