Въпреки продължаващата забрана за криптовалутите в Китай, пейзажът на дигиталните активи както в най-населената страна в света, така и в Хонконг, се разширява, а иновативните решения откриват нови пътища за крипто приема в региона.
Flare, блокчейн от първи слой, си партнира с Red Date Technology за стартирането на две пилотни програми в Хонконг, които имат за цел да позволят на жителите на континентален Китай да имат законен достъп до стабилни монети, емитирани от IDA, компания за виртуални активи.
Тези изпитания ще позволят на потребителите анонимно да се регистрират в регулирано приложение за стабилни монети и да ги използват за закупуване на токенизирани финансови продукти.
Пилотните проекти са знакови в светлината на предстоящите разпоредби на Хонконг, които биха могли да позволят на публичните блокчейн системи да хостват дигитални валути. Инициативата също така бележи стъпка към подхода на Китай към интегрирането на блокчейн технологията, въпреки че страната поддържа строги регулации за криптовалутите.
За да се спазят китайските закони, при изпитанията ще се използва китайската децентрализирана идентификационна система за реални имена (RealDID), която позволява анонимна регистрация, като същевременно се спазват изискванията за реални имена.
Потребителите ще могат да се ангажират със стабилни монети и други токенизирани финансови продукти, без да представят традиционни документи за самоличност, въпреки че е малко вероятно популярни стейбълкойни като Tether или USDC на Circle да бъдат част от предлагането.
Flare е проектиран да улесни оперативната съвместимост между различни блокчейни, позволявайки безпроблемна комуникация между тях. Целта е да разшири функционалността на смарт договорите до мрежи, които по своята същност не я поддържат, като например XRP Ledger.
Мрежата функционира чрез два ключови протокола. Държавният конектор позволява на мрежата да получава достъп и да използва данни от други блокчейни, включително специфична за активите или обща информация. Flare Time Series Oracle (FTSO) предоставя надеждни данни извън веригата на мрежата за различни цели.
Работейки върху Етериум виртуална машина (EVM), Flare също така позволява на разработчиците на ЕТН безпроблемно да изграждат децентрализирани приложения (dApps) върху платформата.
GameFi секторът се разраства през 2024 г., като новите проекти стартират с безпрецедентен темп.
Uniswap току-що постави нов рекорд, достигайки безпрецедентно ниво на месечен обем на търговия в мрежите от втори слой на Етериум.
Cardano достигна нов важен етап с внедряването на своя първи смарт договор с нулево знание (ZK) в основната мрежа, стъпка, която може да предефинира мащабируемостта и поверителността в екосистемата.
DIA обяви пускането на Lasernet, първия „rollup“ от втори слой, специално разработен за оракулската инфраструктура, която вече е достъпна в тестовата мрежа на Етериум.