Съотношението между пазарната капитализация на BTC и ETH е спаднало до около 1.9 от 20 през 2016 г., се казва в доклада.
Биткойн (BTC) се представя по-слабо от конкурентите си въпреки влошаващата се макроикономическа и политическа обстановка, срещу която най-голямата криптовалута в света по пазарна стойност се смята за хедж, пише инвестиционната компания Bernstein в изследователски доклад.
Въпреки нарастващата инфлация, войната в Украйна, опасенията за рецесия и волатилните движения на световните валути, Биткойн отслабва спрямо Етериум. Съотношението на пазарната капитализация на двата токена е спаднало до около 1.9x, от цели 20x през 2016 г., се казва в доклада.
“Дори в много тежка макросреда, в която хората се нуждаят от средство за съхранение на стойността, Биткойн все още не се държи добре”, пишат анализаторите Гаутам Чхугани и Манас Агравал.
Растежът на пазарната капитализация на Етериум, както и на стабилните монети и алтернативните блокчейн мрежи от първи слой (L1), означава, че “доминиращото положение на Биткойн постоянно намалява в цялостната крипто екосистема”, се казва в доклада. L1 мрежата е базовият слой или основната инфраструктура на блокчейн.
Това подкрепя идеята, че криптовалутите са се превърнали “по-скоро в структурна тенденция, водена от иновациите, отколкото в макроикономически клас активи”, заяви брокерът.
Bernstein отбелязва, че през последните тримесечия Биткойн не е успял да действа като инфлационен хедж, тъй като корелацията с фондовия пазар се е увеличила в ерата след COVID-19.
СВЪРЗАНО : Етериум достига рекордни стойности срещу Биткойн за 2022г.
Криптовалутите “се намират високо в матрицата на риска и възвръщаемостта”, а капиталовите потоци към криптовалутите нараснаха, когато централните банки разхлабиха паричната политика и капиталът започна да преследва рискови активи, добави той.
Биткойн ще остане макроориентиран крипто актив, докато останалите криптовалути ще се разглеждат като дигитални активи, ориентирани към технологиите или иновациите. С намаляването на доминацията на Биткойн по отношение на общата пазарна капитализация на криптовалутите, корелацията между флагманският токен и другите алткойни също ще намалее, се казва в доклада.
След създаването си през 2009 г. Биткойнът първоначално трудно получи признание като новаторска технология, като често бе определян като измама.
Бутан се превърна в сериозен играч на пазара, притежавайки приблизително 13,011 BTC на стойност около $780 милиона.
MicroStrategy, известна компания за корпоративни анализи и инвестиции в Биткойн, разкри плановете си за емитиране на конвертируеми първостепенни облигации на стойност $700 милиона с падеж през 2028 г. чрез частно предлагане.
Известният криптоаналитик, познат като “Doctor Profit” направи смели прогнози за предстоящата среща на Федералния резерв на 18 септември.