Според последния доклад на Базелския комитет глобалната банкова експозиция към криптовалути възлиза на 0.01%, тъй като 19-те най-големи финансови институции притежават криптовалути на стойност 9.4 милиарда евро, което се равнява на 0.14% експозиция.
В доклада са взети данни за криптоактивите от шестнадесет банки от Група 1 и три банки от Група 2. Десет от тези банки бяха от Северна и Южна Америка, седем – от Европа, а останалите две – от останалата част на света.
Като се има предвид размерът и нивото на експанзия на тези финансови институции, докладът изчислява, че глобалната крипто експозиция ще се окаже около 0.01% след включването на банките от Група 3.
При това положение докладът отчита и експоненциалния темп на растеж на криптовалутите и ни напомня, че е трудно да се оцени реалното ниво на експозиция. В него се посочва:
Тъй като пазарът на криптоактиви се развива бързо, много е трудно да се установи дали някои банки са подценили или надценили своите експозиции към [криптовалути] и доколко последователно са прилагали един и същ подход при класифицирането на всички експозиции.
Криптоактивите, принадлежащи на десетте американски банки, съставляват около една трета от общия размер от 9.4 милиарда евро. Разпределението между тези банки също не е равномерно.
Две институции съставляват повече от половината от общата експозиция към крипто, а четири – около 40%. Останалите 10% се разпределят между 13 банки.
Според данните Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) са активите, които се държат в най-голям обем. Сред всички 19 институции експозицията към Биткойн е 31%, докато тази към Етериум е 22%. Токените, които имат Биткойн или Етериум като базови активи, следват като трети и четвърти по обем от държани активи. Токените, базирани на Биткойн, са 25%, докато тези, базирани на Етериум, са 10%.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Марк Кюбан за новите перспективи в крипто
Когато количеството на Биткойн и токените, базирани на BTC, се изчислява заедно, експозицията към актива възлиза на 56.1%, докато тази към Етериум е 32.8%.
Останалите 10% се разпределят между други монети. XRP следва с 2%, докато Cardano (ADA) и Solana (SOL) са на четвърто и пето място с по 1%. Лайткойн (LTC) и Stellar (XLM) се нареждат на шесто и седмо място с по 0.4%.
Банките също така съобщиха, че са държали USD Coin (USDC) в по-малки количества, които не са включени в горните графики.
Що се отнася до функциите, свързани с криптовалутите, които участващите банки предлагат, на първите три места се нареждат държането и отпускането на заеми, маркет-мейкинг и попечителските/застрахователните услуги.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Обемът на търговия скача до 3-месечен връх
Сред трите най-доминиращата функция е тази за портфейли, попечителство, застраховане и сходни услуги, които съставляват 50.2%.
Услугите за клиринг, обслужване на клиенти и маркет мейкинг се наредиха на второ място с 45.7%. В тази категория попадат всички дейности по търговия с клиентски сметки, клиринг на криптодеривати и фючърси, ICO и емитиране на ценни книжа с базови криптоактиви.
И накрая се нарежда държането и инвестирането в криптоактиви, отпускането на заеми на юридически лица и емитирането на криптовалути, обезпечени с активи в баланса на банката, с 4.2%.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.