Тъй като алиансът БРИКС продължава да полага усилия в посока дедоларизация, китайският юан официално измести щатския долар (USD) като основна валута в търговските сделки в Русия.
Тази промяна се реализира успоредно с взаимния стремеж към увеличаване на търговията с използване на съответните местни валути.
Нещо повече, двете страни наскоро финализираха значително споразумение на стойност $25 милиарда, сключено в техните местни валути. Сделката за зърно, оценена на 2.5 трилиона рубли, се откроява като една от най-големите транзакции между Русия и Китай, подчертавайки съгласуваните им усилия да намалят зависимостта си от щатския долар в световен мащаб.
През цялата година икономическият блок БРИКС неотклонно провеждаше политика на дедоларизация. С присъединяването на шест нови държави членки отдалечаването на блока от щатския долар беше особено очевидно. Въпреки че възникнаха въпроси относно това кои местни валути се насърчават, една от тях безспорно се очерта като водеща.
Доклад на Bloomberg за търговията на БРИКС потвърждава, че китайският юан вече е засенчил щатския долар като най-често търгуваната валута в Русия. Освен това в доклада се подчертава, че по-голямата част от руските предприятия предпочитат да търгуват с юана, а не с долара или други национални валути.
Въпреки че това развитие напредва в усилията за дедоларизация, то доведе и до някои вътрешни разногласия в блока. Посочва се още, че Индия не е толкова склонна да продължи да използва юана, като според съобщенията някои петролни рафинерии са отложили плащанията поради опасения, свързани с валутата, участваща в обмена.
Разпространението на юана в Русия представлява ясна победа за блока, но вътрешните разногласия остават предизвикателство. Икономическият съюз трябва да се ориентира в тази динамика, като същевременно се стреми да постигне многополюсните си цели. Въпреки това отстъпките в конкретни области биха могли допълнително да подсилят инициативите им за дедоларизация.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Това поредната шега ли е?