Две от водещите икономики в рамките на коалицията БРИКС, а именно Русия и Китай, значително засилиха търговските си връзки, като сключиха значително споразумение за $25 милиарда, деноминирани в съответните им местни валути.
В неотдавнашен доклад се подчертава непрекъснатият подем в търговските им дейности, особено в секторите на храните и енергетиката. По-специално, най-новото развитие обхваща значителна сделка за доставка на зърно на стойност 2.5 трилиона рубли.
И двете страни недвусмислено са приели процеса на дедоларизация, който е отговор на наложените от Запада санкции срещу Русия. Това накара блока да предприеме съгласувана експанзия в шест държави, за да засили тези усилия. В резултат на това не се наблюдава намаляване на твърдото насърчаване на използването на местните им валути.
Колективното споразумение ще продължи да насърчава приемането на юана и рублата в рамките на блока. Освен това в двустранните им отношения се отчитат далечните последици от доминиращата роля на долара в международните търговски разплащания.
През тази година икономическата коалиция БРИКС отбеляза забележителен ръст на своето значение. Стремежът ѝ към многополюсен световен ред се запази, тъй като тя активно търси средства за намаляване на глобалната зависимост от долара. Неотдавнашното монументално споразумение, подписано от Русия и Китай, подчертава тази реалност.
Това развитие бележи ключов етап в търговските отношения между двете страни и предоставя отлична възможност за съответните им икономики. Забележително е, че споразумението за износ улеснява използването на рублата в значителна международна сделка.
Случващото се е на път да изиграе решаваща роля за по-нататъшното засилване на значението на валутата, което отразява нарастващото разпространение на юана в рамките на блока.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.