Две от водещите икономики в рамките на коалицията БРИКС, а именно Русия и Китай, значително засилиха търговските си връзки, като сключиха значително споразумение за $25 милиарда, деноминирани в съответните им местни валути.
В неотдавнашен доклад се подчертава непрекъснатият подем в търговските им дейности, особено в секторите на храните и енергетиката. По-специално, най-новото развитие обхваща значителна сделка за доставка на зърно на стойност 2.5 трилиона рубли.
И двете страни недвусмислено са приели процеса на дедоларизация, който е отговор на наложените от Запада санкции срещу Русия. Това накара блока да предприеме съгласувана експанзия в шест държави, за да засили тези усилия. В резултат на това не се наблюдава намаляване на твърдото насърчаване на използването на местните им валути.
Колективното споразумение ще продължи да насърчава приемането на юана и рублата в рамките на блока. Освен това в двустранните им отношения се отчитат далечните последици от доминиращата роля на долара в международните търговски разплащания.
През тази година икономическата коалиция БРИКС отбеляза забележителен ръст на своето значение. Стремежът ѝ към многополюсен световен ред се запази, тъй като тя активно търси средства за намаляване на глобалната зависимост от долара. Неотдавнашното монументално споразумение, подписано от Русия и Китай, подчертава тази реалност.
Това развитие бележи ключов етап в търговските отношения между двете страни и предоставя отлична възможност за съответните им икономики. Забележително е, че споразумението за износ улеснява използването на рублата в значителна международна сделка.
Случващото се е на път да изиграе решаваща роля за по-нататъшното засилване на значението на валутата, което отразява нарастващото разпространение на юана в рамките на блока.
На фона на спада на цената на руския суров петрол, която падна под границата от $60 за барел, заедно с по-широкия спад на международните бенчмаркове, Индия очаква увеличение на придобиването на руски петрол, както разкри високопоставен правителствен източник, говорил анонимно пред Reuters наскоро.
Китай пое ангажимент да засили фискалната си политика през 2024 г. в опит да стимулира икономиката си в затруднено положение.
Страните от Европейския съюз са на път да прекратят окончателно вноса на руски газ с въвеждането на мерки, целящи да забранят достъпа на руски енергийни компании до техните газопроводи и терминали.
Индия, като член на БРИКС, наскоро отправи запитвания относно интереса на Пакистан да се присъедини към алианса.