Индия е изправена пред натиска на руските доставчици на петрол да плаща за вноса на суров петрол в китайски юани на фона на нарастващото напрежение с Пекин.
Индийското правителство, ръководено от министър-председателя Нарендра Моди, обаче не е склонно да се съгласи с това искане. Приблизително 70% от индийските рафинерии са държавна собственост, което означава, че те трябва да се придържат към инструкциите за плащане от Министерството на финансите.
Въпреки че в миналото Indian Oil Corp., най-голямата държавна рафинерия, е извършвала плащания в юани за руски суров петрол, оттогава правителството е ограничило тази практика. Частните рафинерии все още могат да използват юани за плащания, но степента на това не е ясна.
Русия разполага с излишък от индийски рупии, които трудно използва. Едновременно с това търсенето на юани рязко нарасна поради нарастващото значение на Китай като търговски партньор. Руските предприятия все по-често използват юани, които дори изместват долара като най-търгуваната валута в Русия.
Индийските рафинерии обикновено плащат за руския петрол в дирхами на ОАЕ, щатски долари и понякога в рупии, ако цените на петрола надхвърлят $60 за барел, както е наложено от САЩ и съюзниците върху руския петрол. Сега обаче руските доставчици настояват юанът да стане основна валута за сделките с петрол.
Споровете относно избора на валута доведоха до забавяне на плащанията за няколко петролни товара. Съпротивата на Индия срещу използването на юана подчертава предизвикателството да се балансират отношенията с Русия, която е жизненоважен икономически съюзник, и с Китай, който е геополитически съперник. Русия е основният доставчик на суров петрол за Индия, като на нея се падат почти половината от покупките.
Обтегнатите отношения между Индия и Китай, особено поради гранични спорове, допълнително усложняват тази ситуация. Популяризирането на юана пред рупията може да попречи на усилията на Индия да интернационализира валутата си и потенциално да доведе до политически отзвук за правителството на Моди. Индия беше единствената страна от БРИКС, която се противопостави на общата валута, опасявайки се, че тя ще облагодетелства юана.
В неотдавнашно интервю главният изпълнителен директор на Riot Platforms изрази интерес към проучване на партньорства в областта на изкуствения интелект, ако възникнe подходяща възможност.
Неотдавнашен доклад разкри, че употребата на криптовалути в световен мащаб се приближава до 7.51% от населението, като прогнозите са, че до 2025 г. този дял може да надхвърли 8%.
Главният юридически директор (CLO) на Robinhood, е посочен като потенциален председател на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC), ако Доналд Тръмп се върне на президентския пост.
В очакване на документалния филм “Money Electric: The Bitcoin Mystery” рисковият капиталист Антъни Помплиано сподели мнението си за възможността да се разкрие самоличността на Сатоши Накамото.
Полека се придвижваме към икономическа война ….