Въпреки цялостната забрана на криптовалутите, наложена от Пекин през 2021 г., китайската съдебна система официално призна криптовалутите за законни активи.
Освен това съдилищата потвърдиха тяхната защита съгласно законите за собствеността и свързаните с тях права.
Тази прокламация беше оповестена в неотдавнашна публикация на Китайския народен съд. В документа се разглежда правното положение на дигиталните активи и тяхната пресечна точка с наказателното право, като същевременно се подчертава разликата между тези активи и конвенционалната собственост в рамките на съществуващата законодателна рамка.
Индустрията на дигитален активи в Китай премина през бурен път. Докато Пекин въведе забрана на дигитални активи, други региони в страната се стремяха да насърчават растежа на тази индустрия. В резултат на това много от тях се обърнаха към Web3 технологиите, за да развият своята дигитална инфраструктура.
В изненадващ развой на събитията последният доклад на Китайския съд противоречи на забраната от 2021 г., като потвърждава статута на законна собственост на криптовалутите. Освен това той подчертава солидната защита, предоставяна на тези активи от правото на собственост.
Това разкритие е документирано в доклада, озаглавен „Идентифициране на имуществените атрибути на виртуалната валута и разпореждане с имуществото, включено в делото„.
В доклада специално се разглеждат икономическите характеристики на тези дигитални активи. ODaily News съобщи, че авторите на доклада твърдят, че тези виртуални валути остават „законно призната собственост и са защитени от закона„. Освен това докладът се застъпва за правното признаване и защита на дигиталните активи, въпреки забраната.
Също така според информацията се предлага различен подход при разглеждането на престъпления, свързани с тази форма на валута, най-вече защото съответните пари или имущество не могат да бъдат конфискувани. Следователно в него се предлага тези случаи да се разглеждат по различен начин, за да се постигне баланс между обществените интереси и индивидуалните права на собственост.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.